TUZLA – Regionalni centar Tuzla, Uprave za indirektno oporezivanje BiH, u posljednje vrijeme najviše posla ima oko stoke. Naime, nakon što su početkom godine prodali kravu i tele, sada je na liciticiji bilo stado ovaca i dva teleta.
Čak 25 jagnjadi i jedna ovca, ukupne težine 531 kilogram i dva teleta, ukupne težine 208 kg, bilo je na dobošu, nakon što je Uprava za indirektno oporezivanje objavila direktnu prodaju ove stoke prije devet dana.
Grla je, kako nam je rečeno u UIO BiH, oduzela Jedinica Granične policije BiH Zvornik u aprilu i martu. Krijumčari su, po svemu sudeći, pokušali da iskoriste vanredno stanje zbog pandemije virusa korona, pa su, ilegalno, pokušali da “prošvercuju” stado i telad preko granice BiH i Srbije.
Inače, prema Odluci o prodaji carinske robe direktna prodaja se zakazuje ako se radi o robi koja je lakokvarljiva, živoj stoci, te robi kojoj ističe rok upotrebe.
Na licitaciji može da učestvuje svako pravno ili fizičko lice iz BiH koje predoči pasoš ili ličnu kartu, osim onih koji su poslom vezani za upravu.
“Pravo učešća nemaju zaposleni bilo koje organizacije u UIO BiH kao ni njihovi srodnici do trećeg koljena linijskog ili tazbinskog srodstva”, napominju iz UIO BiH.
Stoka zaplijenjena u posljednjoj akciji, odmah je našla svoje kupce. Stado ovaca kupio je Mirsad Tatić iz sarajevske opštine Novi Grad, a platio ga je 1750 KM, oko 400 maraka manje od procijenjene tržišne vrijednosti.
Dva teleta su otišla u Bijeljinu, a kupac je Vasilije Đurović. On je za stoku iskeširao 1400 maraka, što je oko 300 KM manje od procijenjene vrijednosti.
Prošle godine, takođe u Regionalnom centru Tuzla je prodano 12 jagnjadi koja su pripadnici Granične policije BiH takođe zaplijenili prilikom njihovog nezakonitog prelaska preko granice.
Sličnih primjera je bilo i u Mostaru, gdje je 2016. godine prodato 39 jagnjadi i dva konja na osnovu čega je UIO BiH inkasirao više od tri hiljade maraka.
mojabanjaluka.info