BEOGRAD, Potpredsjednica Privredne komore Srbije (PKS) Vidosava Džagić kaže da će glavni rizik za poslovanje privrede u ovoj godini biti nestabilnost kursa.
Pored toga, rizik predstavlja i dalji pad tražnje i nelikvidnost koja se produbljuje, kao i skupi i za mnoge nedostupni izvori finansiranja kao i u 2009. godini. Džagić je naglasila da je privredi neophodan jasan i predvidiv makroekonomski okvir, a da nestabilnost kursa dinara i njegove prevelike oscilacije od početka godine imaju negativne efekte na stabilnost privrede.
“Mora se znati da, ukoliko nema stabilnosti kursa, nema ni predvidivosti, ne postoji mogućnost planiranja poslovnih aktivnosti, a ako nema planiranja znači nema ni upravljanja”, objasnila je ona.
Drugi negativan efekat nestabilnosti kursa je direktan rast troškova privrede, jer u dvovalutnom sistemu, kakav postoji u Srbiji, najveći broj ulaznih troškova – repromaterijali, sirovine, energenti, direktno je vezan za kretanje kursa dinara u odnosu na evro, rekla je Džagić.
Slabljenje domaće valute uzrokuje dodatni rast troškova poslovanja, što na duži rok mora negdje da se prelije, ili na rast cijena, ili na gubitke u poslovanju, a svakako za posljedicu ima gubitak cjenovne konkurentnosti privrede, naglasila je ona.
“S druge strane, ne treba zaboraviti da je naša privreda prezadužena, da je najveći broj uzetih kredita indeksiran u evrima i svaki rast kursa direktno povećava troškove servisiranja kredita, što u krajnjoj instanci dovodi do kašnjenja u otplati kredita i produbljavanja problema nelikvidnosti preduzeća”, navela je potpredsjednica PKS.
Prema njenim riječima, pad vrijednosti dinara direktno se odražava i na smanjenje životnog standarda, jer su zarade u Srbiji, izražene u evrima, među najnižima u regionu, što direktno vodi ka smanjenju kupovne moći i dalje ka smanjenju tražnje, a u ukupnom obimu tražnje domaća tražnja učestvuje sa čak 80 odsto.
“Sve ovo znači da, ako se tendencija nestabilnosti kursa nastavi na duži rok, mi možemo za posledicu imati poništavanje svih pozitivnih efekata mera koje je vlada donela u prethodnom periodu kada se radi o povećanju tražnje i likvidnosti preduzeća”, istakla je Džagić i dodala da slabljenje dinara utiče i na povećanje cijena i vrši pritisak na inflaciju.
Džagić je naglasila da PKS od vlade i Narodne banke Srbije traži obezbjeđenje stabilnosti dinara, rješavanje problema nelikvidnosti sistemskim rješenjima, obezbjeđenje poštovanja finansijske discipline, jer, prema njenim riječima, već duži period postoji veliki problem dugovanja, odnosno naplate potraživanja privrede od javnih preduzeća, budžetskih korisnika i privrednih subjekata međusobno. Tanjug