BANJALUKA – Potrošačima „Elektrodistribucije“ Pale obračunavane su zatezne kamate veće od iznosa glavnog duga i to sve zbog greške u softverskoj platformi kompanije „Dwelt“, saznaje CAPITAL.
Otkrila je to Glavna služba za reviziju javnog sektora Republike Srpske koja je kontrolisala je da li su sprovedne preporuke koje je ranijih godina uputila „Elektrodistribuciji“ Pale.
Tokom kontrole revizori su konstatovali da u trenutku vršenja revizije nije bila sprovedena njihova preporuka u kojoj su konstatovali nezakonito naplaćivanje zateznih kamata.
„“Elektrodistribucija“ je na dio dospjelih nenaplaćenih potraživanja od kupaca obračunavala zateznu kamatu iznad iznosa glavnog duga što nije u skladu sa Zakonom o zateznoj kamati“, upozoravaju revizori.
Naglašavaju da se ovo odstupanje desilo zbog greške softverske platforme za podršku poslovnim procesima operatora distributivnog sistema.
Važno je napomenuti da je okvirni sporazum vrijedan oko 900.000 KM za nabavku i održavanje pomenute softverske platforme „Elektrodistribucija“ najprije 2021. godine dodijelila kompaniji „Dwelt“ u vlasništvu Stefana Krnete, zeta dekana Medicinskog fakulteta Ranka Škrbića.
Kasnije je ta platforma nadograđivana kada je posao sa „Dweltom“ dobio i „Sirius 2010“.
Stanišić: Greška je otklonjena
Direktor „Elektrodistribucije“ Pale Aco Stanišić je u izjavi za CAPITAL istakao da je greška u međuvremenu otklonjena, te da sada sve funkcioniše kako treba.
„Ta platforma funkcioniše kako treba i nadograđuje se po potrebi. Sada je drugačiji način poslovanja u odnosu na to kada su bile disfuzije i obračunavači električne energije, sada je na snazi zakon koji je proizašao iz „Trećeg energetskog paketa“ koji je izašao 2015. godine i koji smo mi morali primijeniti do kraja 2022. godine“, pojasnio je Stanišić.
CAPITAL: Bojana Ninković
2 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Svi koji rade neke poslovne programe ovdje u BiH rade to na način kao da prave igrice i to igrice za djecu do tri godine jer one za starije su ipak puno ozbiljnije i kod njihe ne smije da se provuče neka greška, nije to slučaj samo za naše kompanije, isto je i za kompanije čije su centrale izvan BiH, recimo firma DATALAB i njihov Pantheon, konstantno je pun propusta, a popravke traju i mjesecim i ništa, ma ni izvinjenje! Inače i ovi “naši” u 99% slučajeva samo prilagode već gotova uvozna rješenja i to je to…ali se dobro naplati i naravno plaća se svaka ispravka grešaka, održavanje i svašta nešto, a iznosi su milionski….
Programcic za ibracun struje moze napraviti svaki elektro inzinjer. Koliko inzinjera ima u elektroprivredi mogu i na digitronu obrazunavati struju. Qli znamo da nekom tenderskom zetu treba pokloniti 900 000 skoro milion ni za sta. Za programcic koji je namjerno napravljen sa greskama pa se naplacuje ispravka gresaka. Malo jedan milion nego ide sad i dva ?