SEUL, Sjeverna i Južna Koreja u nedjelju su postigle dogovor o ponovnom otvaranju zajedničke industrijske zone Kesong, posljednjeg preostalog simbola pomirenja dva susjeda otkako su njihovi odnosi pogoršani prije pet godina.
Dogovor je uslijedio poslije višemjesečnih trvenja i sjevernokorejskih prijetnji ratom izazvanih pooštravanjem UN sankcija Pjongjangu zbog toga što je u februaru izvršio treću nuklearnu probu.
Poslije 15 sati iscrpljujućih razgovora, dvije strane su izdale zajedničko saopštenje u kome su navele da su se dogovorile da južnokorejskim firmama bude dozvoljeno da ponovo pokrenu proizvodnju u svojim fabrikama u industrijskoj zoni čim se steknu uslovi za to.
“Južna i Sjeverna Koreja će dozvoliti kompanijama u Kesongu da nastave proizvodnju kada budu spremne”, stoji u saopštenju.
Delegacije dvije zemlje će se ponovo sastati u srijedu u Kesongu da bi razmotrile detalje o otvaranju industrijske zone, uključujući zahtjev Seula da mu Pjongjang da garancije da više nikada neće jednostrano zatvoriti fabrički kompleks koji se nalazi na teritoriji Sjeverne Koreje kod same granice sa južnim susjedom, navodi AFP.
Sjeverna Koreja je u aprilu povukla svojih 53.000 radnika i zabranila ulaz u zemlju južnokorejskim menadžerima i inženjerima iz 123 fabrike zbog pojačanjih tenzija između dvije države.
Pjongjang je saopštio da su južnokorejska vlada i mediji uvrijedili Sjevernu Koreju i njene dobre namjere kada su rekli da je ona dozvolila da industrijski projekat nastavi sa radom samo zbog novca koji joj donosi.
Sjeverna Koreja je Južnoj Koreji i SAD prijetila nuklearnim i raketnim napadima nakon što su UN pooštrile sankcije toj zemlji zbog toga što je u februaru sprovela treću nuklearnu probu.
Međutim, Pjongjang je ublažio tenzije kada je prošlog mjeseca pristao na dijalog koji treba da omogući nastavak pregovora o obustavljanju sjevernokorejskog nuklearnog programa poslije šest godina. Ali, plan o održavanju tog sastanka je propao zbog neslaganja o tome ko treba da predvodi delegacije.
Vlasnici desetina južnokorejskih firmi zaprijetili su tokom nedjelje da će se povući iz zone u Kaesongu, žaleći se da su postali žrtve političkog prepucavanja između dvije zemlje.
Oni su ukazali da su u uslovima monsuna i povećane vlažnosti posebno ugrožena postrojenja u 46 fabrika koje proizvode elektroniku i mašinske dijelove i da će biti prisiljeni da premjeste svoja postrojenja na drugo mjesto.
Zatvaranje Kaesonga, simbola saradnje dvije Koreje napravljenog u vrijeme otopljavanja napetosti 2004. zadao je simboličan udarac višedecenijskim naporima za poboljšanje odnosa.
Projekat kojim se ostvaruje skoro dvije milijarde dolara godišnje dobiti bio je posljednji preostali zajednički poduhvat kako su se odnosi kvarili posljednjih pet godina.
Zatvaranje je takođe značilo gubitak prihoda u čvrstoj valuti za Pjongjang i ostajanje bez posla i zarada 53.000 radnika na Sjeveru, prenose agencije.