BANJALUKA, Vlada Republike Srpske donijela je odluku o spajanju republičkog Instituta za ispitivanje materijala i konstrukcija i Novog urbanističkog zavoda Banjaluka.
Nova institucija u vlasništvu Srpske ubuduće će nositi naziv Institut za urbanizam, građevinarstvo i ekologiju Republike Srpske i sjedište će joj biti u Banjaluci.
Ova institucija baviće se poslovima planiranja, ispitivanja i atestiranja sirovinskih materijala, proizvoda, konstrukcija, opreme i instalacija, kontrole kvaliteta, izrade i kontrole tehničke dokumentacije, obavljaće tehničke preglede svih vrsta građevinskih objekata, stručni nadzor nad izgradnjom te druge poslove.
Novi institut će biti i relevantna institucija za reviziju sudija iz oblasti zaštite životne sredine, a osnovni razlog za njegovo osnivanje, odnosno spajanje dvije javne ustanove je nastojanje Vlade da napravi naučno-stručnu instituciju od izuzetnog značaja za Republiku Srpsku.
Potpredsjednik Vlade i ministar za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju Republike Srpske Srebrenka Golić rekla je da proširenjem djelatnosti, ali i kadrovski ojačan, novi Institut za urbanizam, građevinarstvo i ekologiju postaje respektabilna institucija iz oblasti ispitivanja materijala, urbanizma, prostornog planiranja i ekologije u Srpskoj.
“Sa referencama na izgradnji najznačajnijih infrastrukturnih objekata, stručnim licencama i sertifikatima i školovanim kadrovima Institutu se otvaraju i mogućnosti učešća na izgradnji kapitalnih objekata, ne samo u Republici Srpkoj i BiH već i regionu”, rekla je Golićeva.
Ona je istakla da se, s obzirom da Institut za ispitivanje materijala i konstrukcija već ima potpisane sporazume o saradnji sa Arhitektonsko-građevinskim fakultetom Univerziteta u Banjaluci, kao i sa drugim tehničkim fakultetima, spajanjem ove dvije ustanove stvara se jača naučno-stručna baza za studente i mlade stručnjake koji će sada imati mogućnost da na jednom mjestu obavljaju kvalitetnu praksu, ali da sutra dobiju pravu šansu za prvo zaposlenje.
Iz Ministarstva za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju Republike Srpske podsjećaju da je Institut za ispitivanje materijala i konstrukcija Republike Srpske do sada obavljao složene poslove nadzora i ispitivanja materijala u velikim infrastruktrunim projektima poput izgradnje termoelektrane Stanari, hidroelektrane Mrsovo, izgradnje dionice autoputa Banjaluka – Doboj, izgradnje objekta Centralnog zatvora u Istočnom Sarajevu i niza drugih infrastrukturnih projekata u Srpskoj i regionu.
U proteklim godinama je poslovao pozitivno i zapošljavao 97 radnika, od kojih je dvije trećine stručnjaka sa doktorskom, magistarskom, master i visokom stručnom spremom.
Prvi u BiH, Institut je dobio BATA sertifikat o akreditaciji kojim se potvrđuje da centralna laboratorija instituta ispunjava najsavremenije zahtjeve u pogledu osposobljenosti za obavljanje ispitivanja i uzorkovanje građevinskih i metalnih materijala i proizvoda, kao i ispitivanje u geomehaničkom području.
Posjeduje sve licence i akreditovanu laboratoriju, a stručno i kadrovsko jačanje do kojeg je došlo spajanjem sa Javnom ustanovom Novi urbanistički zavod, bilo je nepohodno i da bi se, između ostalog, nastavila procedura dobijanja sertifikata za izdavanje uvjerenja o usklađenosti građevinskih proizvoda sa propisima EU, čime bi se domaćim proizvođačima omogućio izvoz građevinskih proizvoda u zemlje EU, a takođe omogućila i kvalitetna kontrola uvoza građevinskih proizvoda.
Laboratorija Instituta je u bujičnim poplavama, koje su zadesile Banjaluku u avgustu 2014. godine, bila katastrofalno oštećena, a šteta, samo, na laboratorijskim uređajima i opremi procijenjena je na 680.000 KM.
Vlada je donijela odluku da Institutu odbori kreditno zaduženje preko Investiciono-razvojne banke Republike Srpske u iznosu od 1.000.000 KM.
Novac će se, većim dijelom, utrošiti za obnavljanje laboratorijske opreme i otvaranje poslovne jedinice Instituta na području grada Istočno Sarajevo.
Spajanjem ove dvije institucije, Institut za urbanizam, građevinarstvo i ekologiju imaće 130 zaposlenih. Srna