BEOGRAD, U posljednjim mjesecima dvije kontroverzne ličnosti iz okolnih zemalja su dobile azil u Srbiji, iako ih matične države optužuju za krivična djela.
Kako su prenjeli mediji, 15. maja ove godine bugarski tajkun sa Interpolove poternice Cvetan Vasilev je, poslje više neuspjelih pokušaja, dobio azil u Srbiji.
Takođe, prije nekoliko dana dozvolu slobodnog boravka u Srbiji dobio je i rumunski državljanin Sebastijan Gica.
U julu prošle godine je bugarsko tužilaštvo podiglo optužnicu protiv Vasileva i još 17 osumnjičenih za niz krivična djela koja su dovela do propasti Korporativne komercijalne banke u toj zemlji.
Vasilev je, kako su prenjeli bugarski mediji, bivši većinski akcionar i izvršni direktor Korporativne komercijalne banke i optužen je po 146 tačaka zbog sumnje da je sa ostalim optuženima pronevjerio ukupno 2,56 milijardi leva (oko 1,31 milijardi evra), kao i 205,9 miliona leva u gotovini.
Sa druge strane, Vasilev tvrdi da je istraga protiv njega politički motivisana, a za događaje koji su doveli do insolventnosti banke krivi svog bivšeg poslovnog partnera Delijana Pevskog, poslanika Pokreta za prava i slobode, navodi taj portpal.
Banka je 2015. otišla u stečaj, čime je u stečaj otišla i bugarska kompanija “Glas industri” koja je kupila Srpsku fabriku stakla iz Paraćina.
U okviru istrage banke podignuta je optužnica protiv više bivših visokih zvaničnika osumnjicenih da su pripadali organizovanoj kriminalnoj grupi na čijem je čelu navodno bio Vasilev.
Neki od njih optuženi su i za pronevjeru.
Dva revizora iz revizorske kuce KPMG Bugarska takođe su optužena za proneveru, a protiv trojice bivših radnika centralne banke podneta je tužba za loše upravljanje.
Tužilaštvo je saopštilo da su tužba i dokazi podneti sudu napisani na više od 210.000 strana, uključujući rezultate saslušanja više od 400 svedoka i 90 forenzičkih izveštaja.
Za razliku od Vasileva, Gica je bio uhapšen u Srbiji zbog osnova sumnje da je izvršio osam krivičnih dela, među kojima su ucjena, davanje mita, trgovina uticajem, pranje novca i odavanje poverljivih informacija.
Vlasti Rumunije vodile su istragu protiv njega u više slučajeva korupcije a on je 19. decembra 2016. godine, napustio je zemlju poslje čega je za njim raspisana međunarodna potjernica.
Gica je, po navodima rumunskih medija, pod istragom zbog “korupcijskog slučaja povezanog sa posjetom bivšeg britanskog premijera Tonija Blera Rumuniji 2012. godine”.
U obrazloženju odbijanja zahtjeva Rumunije za izručenje Gice i odluke da mu se omogući azil, navodi se da se on nalazi pod pretnjama progonom zbog političkog mišljenja. B92