BEOGRAD, Novi zakon o zaštiti korisnika finansijskih usluga najvjerovatnije neće biti retroaktivan za svih 12 miliona bankarskih ugovora, ali će reviziji podleći svi sporni krediti, odnosno oni ugovori u kojima postoji odredba da se uslovi mogu mijenjati u “skladu sa poslovnom politikom”.
To, praktično, znači da će te banke morati da sačine nove ugovore, u kojima će biti tačno naznačeno pod kojim uslovima može, prije svega, da se mijenja kamatna stopa, odnosno marža. Do sada su pojedine banke, naročito kod stambenih kredita imale ovu klauzulu i podizale, kako kamate, tako i marže, zavisno kako im odgovara, bez jasnog razloga, a nisu pratile kretanje euribora ili libora, kamata od kojih najviše zavisi cijena stambenog kredita.
Bitnih izmjena u konačnoj verziji nacrta novog propisa u odnosu na njegovu radnu verziju nema, osim što su iz ovog zakona izuzeti preduzetnici, i pojašnjena je odredba koja se tiče gubitka kreditne kartice.
– U tekstu zakona ugrađena je direktiva Evropske unije. Direktiva se odnosi na kreditiranje potrošača, a naš propis obuhvata i druge bankarske usluge, kao i stambene kredite, depozite i ostale finansijske usluge – rekla je Mira Erić-Jović, viceguverner NBS. – Između ostalog, u novom zakonu banka neće moći jednostrano da raskine ugovor, a biće zabranjeno pozivanje na “poslovnu politiku”, kada je u pitanju promjena varijabilne kamatne stope… Novi propis o zaštiti korisnika finansijskih usluga ne mora neminovno da dovede do povećanja kamata.
Zbog ovog propisa, međutim, podigla se velika prašina u javnosti, odnosno među bankarima, koji smatraju da pojedine odredbe mogu da naruše bankarski sistem, a neki su zaprijetili da će zbog novog zakona revidirati svoju poslovnu politiku, odnosno najvjerovantije neke kredite ukinuti ili podići kamatne stope.
Najviše neslaganja je oko retroaktivnosti novog propisa, kao i nekih odredbi vezanih za kreditne kartice. Građani, s druge strane, dobijaju veća prava, a, što je najvažnije, više neće biti promjena kamatnih stopa tokom otplate, osim ako to nije ugovorom dogovoreno.
– Novi zakon, koji štiti korisnike finansijskih usluga je, za razliku od dosadašnjeg, znatno kvalitetniji i usklađen sa direktivnom Evropske unije – kaže Petar Bogosavljević, predsjednik Udruženja potrošača Beograda. – Banke nemaju razloga da se ljute što će ovaj propis važiti retroaktivno, jer takav zakon imaju i u svojim zemljama iz kojih dolaze. Takođe, zašto se brinu zbog zloupotreba kreditnih kartica, kada postoje konsekvence za kriminal, odnosno zloupotrebu kartica. Dakle, svako ko bilo gdje u svijetu napravi takav prekršaj, krivično se goni.
Stav
Sve je učinjeno veoma brzo, pa može i da bude kuso, odnosno da nas skupo košta – kaže Veroljub Dugalić, generalni sekretar Udruženja banaka Srbije
– Banke nisu protiv najvećeg dijela odredbi novog zakona, ali ne mogu da prihvate da revidiraju 12 miliona ugovora, a što nije u skladu sa direktivom Evropske unije. Ukoliko se ta retroaktivnost bude odnosila samo na ugovore banaka koji su sačinjeni tako da imaju klauzulu da se uslovi mogu mijenjati “u skladu sa poslovnom politkom”, onda je takav stav u redu.
Nova pravila prilikom uzimanja zajma
* Oglašavanje: Krupnija efektivna kamata i bez kredita sa 0 odsto kamate
* Promena kamate: Samo uz obostranu saglasnost
* Ugovor o kreditu: na uvid
* Tekući računi: besplatna promjena banke za korisnike
* Odustajanje od kredita: bez plaćanja naknade
* Provizije i naknade: znatno manje
Novosti