BEOGRAD, Vjerujemo da je vlada odustala od totalne zabrane pušenja iako to ni na koji način nije bio uslov da duvanske kompanije ostanu u Srbiji, kaže Srđan Lazović.
Direktor korporativnih i regulatornih poslova Britiš ameriken tobaka za Istočni Balkan i dobitnik nagrade Kluba privrednih novinara „Najbolji mladi menadžer“ za 2009. godinu, objašnjava da su iskustva sa drugih tržišta pokazala da su totalne zabrane samo kratkoročno pogađale duvanske kompanije, dok je najveća kolateralna šteta bio ugostiteljski sektor.
“Vlada je uzela u obzir trenutno stanje u ugostiteljskom sektoru i usvojila rešenje koje je balansirano i koje najveći broj članica Evropske unije ima u svojoj regulativi. To rešenje predstavlja dobitnu kombinaciju i za ugostitelje i za državu u pogledu očuvanja zdravlja nacije. Prema najavama, očekujemo da Predlog zakona bude usvojen u Skupštini do kraja prvog kvartala”, kaže Lazović,
Prema njegovim riječima duvanske kompanije nisu vršile pritisak na Vladu da odsutane od totalne zabrane.
“Pritisak kao takav nije postojao. Nismo u mogućnosti da vršimo tu vrstu pritiska. Naš „pritisak“ došao je isključivo kroz medije i podizanje svesti ugostitelja i države o mogućim negativnim efektima. Smatramo da je rešenje koje je usvojeno dobro za trenutak u kojem se Srbija nalazi. Podsetiću da usvajanje zakona o totalnoj zabrani pušenja nije preduslov za ulazak u EU, kao i da najveći broj članica EU primenjuju rešenje koje je manje-više identično našem”, navodi Lazović.
BAT već šestu godinu od privatizacije Duvanske industrije Vranje posluje s gubitkom i 2009. godinu takođe ćemo završiti s gubitkom. Lazović tvrdi da se stvari mijenjaju na bolje i da u ovoj godini očekuju profit.
“Smatramo da nakon 115 miliona evra uloženih u Vranje imamo sve razloge da verujemo da je došlo vreme da počnemo da ostvarujemo profit. Razlozi za gubitke su većinom eksterni. Interni su, pre svega, bili vezani za pametno upravljanje troškovima dok su neki od eksternih faktora negativne kursne razlike i potpisivanje CEFTA sporazuma koji je u mnogome promenio situaciju na tržištu. Omogućeno je kompanijama iz regiona da na srpskom tržištu posluju pod jednakim uslovima kao i mi dok mi tu mogućnost nismo imali na drugim tržištima ili smo je dobili sa zakašnjenjem”, kaže on.
Težak ulazak na tržište Hrvatske
Ta kompanija planira i da nastupi na tržištu Hrvatske, a prema Lazovićevim procjenama pozitivan pomak se desio u junu 2009. kada je Hrvatska promijenila diskriminacioni zakon o akcizama jer nije bio u skladu sa evropskim direktivama.
“Međutim, i dalje postoji problem blokade ulaska u trgovinske lance u Hrvatskoj i nadamo se da će se to promeniti u toku 2010., pogotovu imajući u vidu da je Srbija 1. januara preuzela predsedavanje CEFTOM”, kaže Lazović. B92