SUBOTICA, Predsjednik Privredne komore Republike Srpske Borko Đurić istakao je danas da Srpska i Srbija moraju zaboraviti bajke o povoljnim inostranim kreditima i okrenuti se sebi i svojim mogućnostima kada je riječ o razvoju ekonomije.
“Srbija i Srpska moraju zaboraviti priču o jeftinim kreditima iz inostranstva, kao i tamo nekim fondovima koji ih navodno jedva čekaju da uzmu koliko im i kad im treba. Te bajke jednostavno nema”, rekao je Đurić u Subotici, u pozdravnom govoru na otvaranju Međunarodnog i regionalnog privrednog sajma.
On je dodao da se Srbija i Republika Srpska moraju okrenuti sebi i svojim snagama.
“Ne govorim kao političar, nego kao privrednik. Ukoliko u Republici Srpskoj i Srbiji ne shvatimo da je krajnje vrijeme da svoje resurse pod najpovoljnijim uslovima stavimo na raspolaganje svojim privrednicima i okrenemo se rješavanju svojih problema ne možemo očekivati svijetlu budućnost”, naveo je Đurić.
Osim Đurića, na ceremoniji otvaranja Sajma još su govorili i ministar industrije, energetike i rudarstva Republike Srpske Petar Đokić, kao i gradonačelnik Subotice Jene Maglai.
Na Devetom međunarodnom i regionalnom sajmu privrede “SuSajam 2015”, koji je danas počeo u Subotici, ponudu je izložilo više od 200 izlagača iz Srbije, Crne Gore, Mađarske, Hrvatske, Rumunije, Češke i BiH, odnosno Republike Srpske.
Na štandu Privredne komore Republike Srpske ponudu je predstavilo više od 30 privrednih društava iz različitih privrednih sektora.
Sajam, čija je glavna tema energetska efikasnost, traje do subote, 6. juna, a održava se na 1.800 metara kvadratnih izložbenog prostora subotičke Hale sportova. Srna
2 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
I srbija i Srpska hodaju po parama a ne znaju da se sagnu i da ih uzmu. I jedna i druga raspolazu ogromnim prirodnim energetskim bogatstvima koja mogu, a ne znaju, da pretvore u novac. Koliko samo malih rijeka ima i Srbija i Srpska za izgradnju malih hidroelektrana, i koliko imaju šumskog otpada za izgradnju termoelektarna da drvnu biomasu. O tome i jedni i drugi napravili su silne i dobre analize i znaju te podatke ali zbog korumpiranom državnog aparata nisu u stanju da to daju pravim investitorima. Koncesije daju firmama ili pojedincima (kumovima, rođacima, prijateljima, partiskim poslušnicima) koji poslije toga špekulišu i preprodaju te koncesije i za to traže nerealne cijene, tako da niko pametan neće pod tim uslovima da investira. Drugim riječima, u tm državama sve konce vuće mafija
Lično sam u nekoliko navrata u Republiku Srpsku pokušao da dovedem nekoliko kvalitetnih investitora iz inostranstva za izgradnju malih ali velikih) hidroelektrana, ali nikad nisam uspio nika da dobijem bilo kakvu koncesiju. Političari i funckioneri (Cvijanović, Kovačević, Baštinac) Republike Srpske samo me upućuju na postojeće koncesionare (pretpostavljam sa njima povezanim licima), koji za ustupanje koncesija traže previše novca, ili udjela u firmama nosiocima koncesija. Ne znam da li je razlog tome naše opredjeljenje da nikome ne nudimo niti dajemo, kako se u RS kaže, “da se počaste” bilo kakve protivusluge, ili je nešto drugo u pitanju. Uglavnom, nakon što sam se malo zainteresovao i informasao, shvatio sam kako su koncesije dobili razni Hamovići, Comsari, Kaldere itd. itd. i onda sam zaključio da dok je aktuelna vlast na čelu države, nema nikakve šanse da bilo šta u RS pošteno napravim. Investitore sam usmjerio u druge države u regionu gdje, iako i tamo ima problema, koliko toliko funkcioniše pravna država. U Republiku Srpsku, za koju sam porodično vezan, nikad više neću ni pokušati da dovedem investitore ili i sam investiram.