BANJALUKA, Predsjednik Privredne komore Republike Srpske Borko Đurić smatra da su potrebne mjere za prevazilaženje negativnih trendova u privredi Srpske radi očuvanja domaće proizvodnje koja je sve manje konkurentna, kao i postojećih radnih mjesta.”Posebno je potrebno donošenje određenih sektorskih politika i kreiranja mjera podrške s ciljem reindustrijalizacije privrede Srpske. Prije svega treba povećati konkurentnost poljoprivrede i prerađivačke industrije”, istakao je Đurić tokom skupštinske rasprave o Prijedlogu ekonomske politike za 2013.godinu.
Đurić je rekao da, je opravdana zabrinutost za narednu godinu koja će, prema svim prognozama, biti u znaku još veće krize nego prethodne, naročito imajući u vidu stanje ekonomije zemalja iz okruženja i EU sa kojima privreda Srpske ima najveći obim robne razmjene.
On kaže da se postavlja logično pitanje – kako ostvariti pozitivan privredni rast kada opada zainteresovanost za privredne djelatnosti, raste nelikvidnost, nezaposlnost i zaduženost.
“S obzirom da su mogućnosti države za podsticaje vrlo skromne, kao jedini način za ostvarivanje rasta ostaje viši stepen aktiviranja raspoloživih prirodnih resursa, upotreba postojećih i podizanje novih kapaciteta. Pitanje je da li je to moguće bez dodatnog svježeg kapitala”, istakao je Đurić.
Đurić je rekao da privrednici podržavaju najavljene mjere štednje, ali smatraju da ih je trebalo primijeniti još 2008.godine kada je ukazivano na neodrživost enormnog povećanja plata budžetskim korisnicima.
Predsjednik Konfederacije sindikata Republike Srpske Obrad Belenzada smatra da bi plate u privredi trebalo da prate primanja u vanprivredi.
On je istakao da zdravstveno osiguranje radnika mora biti neotuđivo pravo i ne može biti uslovljeno plaćanjem poslodavaca, s obzirom da je dio bruto plate radnika.
Belenzada smatra da bi u budžetu za narednu godinu trebalo predvidjeti više sredstava za socijalno zbrinjavanje radnika.
On kaže da bi izlasku iz lošeg privrednog stanja doprinijela primjena Prijedloga nove industrijske politike, koji su ranije dali Udruženje poslodavaca metalske industrije, Sindikat metalaca i rudara i Konfederacija sindikata Srpske. Srna