BANJALUKA, Predsjednik Privredne komore Republike Srpske Borko Đurić rekao je da danas potpisani Memorandum o saradnji između Vlade Republike Srpske, Ministarstva finansija, banaka sa sjedištem u Republici Srpskoj i Privredne komore Republike Srpske treba da obezbijedi stanovništvu i privrednim subjektima laške prevazilaženje teškoća izazvanih poplavama.
“Moramo vidjeti kako obezbijediti što urgentnije djelovanje u otklanjanju štete, jer je ona ogromna”, rekao je Đurić novinarima u Banjaluci nakon potpisivanja Memoranduma.
On je podsjetio da je najveća šteta pričinjena u sektoru poljoprivrede, te kod znatnog broja privrednih subjekata na objektima, opremi i u proizvodnji.
Đurić očekuje da realizacija Memoranduma o saradnji u situaciji nakon poplava obezbijedi drugačiju ulogu bankarskog sektora, za šta se Komora od početka zalagala.
On je izrazio nadu da će Memorandum biti na adekvatan način i realizovan kako bi što brže i u što većoj mjeri bile otklonjene posljedice poplava i klizišta u Republici Srpskoj.
Đurić je naglasio da će poslovna zajednica i u narednom periodu imati aktivnu ulogu u konkretizaciji svake od mjera i traženja rješenja zajedno sa bankarskim sektorom i Vladom Republike Srpske, te svim subjektima koji na određeni način budu uključeni u to.
Član Upravnog odbora Udruženja bankara Republike Srpske Radovan Bajić istakao je da će banke imati individualni pristup – analiziraće svakog komitenta banke da li je imao direktne ili indirektne posljedice poplave, kog obima, da li se djelatnost može obnoviti i “tamo gdje može primijeniće se sve mjere koje su na raspolaganju”.
“Kao naš doprinos prihvatili smo i smanjenje kamatne stope na postojeće kredite za komitente koji su imali posljedice, zatim obezbjeđivanje obrtnih sredstava da bi se postojeća proizvodnja što prije mogla vratiti na prethodni nivo tamo gdje postoji mogućnost za to, a gdje ne postoji vidjećemo ima li smisla finansirati nešto što je potpuno uništeno”, dodao je Bajić.
On je istakao da će biti primijenjena i mjera grejs-perioda za vraćanje glavnice kredita, a u nekim slučajevima i kamata za one kojima treba vremena da se oporave, te tehnika reprogramiranja u smislu produživanja rokova povrata kredita i obezbjeđenja dodatnih obrtnih sredstava.
Bajić je naglasio da su banke već počele primjenjivati ove mjere.
Prema njegovim riječima, bankarski sektor je zainteresovan za što efikasnije otklanjanje posljedica poplava i negativnih uticaja na građane.
“Naš je interes da mjerama koje ćemo preduzeti dođemo do manje štete po subjekte sa kojima radimo, a onda i po same banke. Želimo da se privredna aktivnost što prije podigne da bismo se vratili u normalne tokove i pomogli onima koji su pretrpjeli katastrofu”, dodao je Bajić. Srna