TESLIĆ, Republika Srpska treba da stvori ambijent za povoljnije privređivanje u svjetlu poplava, koje su izazvale katastrofalne štete i posljedice sa kojima će se dugo godina suočavati, izjavio je predsjednik Privredne komore Srpske Borko Đurić.
U pauzi Devetog međunarodnom simpozijumu o korporativnom upravljanju, koji se održava u Tesliću, Đurić je rekao novinarima da se mora pronaći način da se interveniše na područjima gdje su stradali i privredni subjekti i stanovništvo.
On ističe da u tom pravcu treba izraditi odgovarajuće zakonske regulative koja će obezbijediti kvalitetnije funkcionisanje privrede.
“Osim toga treba preispitati ulogu finansijskog sektora, te ulogu države u obezbjeđenju elementarnih uslova za funkcionisanje privrede i traženja načina jačanja realnog sektora – prerađivačkog i proizvodnog u kojem se nalazi najveća mogućnost zapošljavanja”, rekao je Đurić.
On smatra da se mora ozbiljno pristupiti iznalaženju načina na podizanju prerađivačke industrije u Srpskoj, jer je ova grana industrije u prošloj godini učestvovala sa manje od devet odsto u bruto domaćem proizvodu.
Đurić navodi da sve ove aktivnosti zahtjevaju i značajne promjene navika, povećanja stepena odgovornosti pojedinaca i institucija da bi se postigla efikasnost i konkurentnost privrede u cjelini.
“Naišli samo na saglasnost banaka koje su članice Privredne komore Republike Srpske da trebaju da odigraju jednu od važnijih uloga u smislu razumjevanja a zatim i povlačenja konkretnih poteza s ciljem prolongiranja kreditnih obaveza onih subjekata koji su pretrpjeli velike materijalne štete”, rekao je Đurić.
On je ukazao da banke treba da obezbijede i povoljne kredite, reprogramiraju postojeće obaveze, te da sa državom nađu način da se stvori finansijski ambijent za ponovno pokretanje proizvodnje.
“Novim kreditnim zaduženjima Republika Srpska bi trebalo da se stavi u ulogu nekog ko će subvencionisati kamate na preuzete kredite za određeni period, bar za one koje su pretrpjeli najveće štete, a po mogućnosti i za ostale privredne subjekte”, naveo je Đurić.
On kaže da Republika Srpska isto tako mora da vodi računa i o onima koji će u narednom periodu zbog smanjenog priliva u budžet biti najviše opterećeni.
Prema njegovim riječima, to je već vidljivo donošenjem seta zakona i formiranjem Fonda solidarnosti. “Jedan dio opterećenja ići će na dio plata zaposlenih, a drugi na same privrednike”, podsjetio je Đurić.
On ističe da Privredna komora Srpske već duži period zastupa stav da svi faktoru u Srpskoj treba da se stave na raspolaganje proširenju proizvodnje i podizanju prerađivačke industrije kao preduslova za ukupno funkcionisanje privrednog sistema. Srna