BANJALUKA, Predsjednik Privredne komore Republike Srpske Borko Đurić ocijenio je dobrim za privredni razvoj to što u Ekonomskoj politici za ovu godinu nisu predviđena nova opterećenja za privredu i što je uveden neoporezivi dio dohotka od 200 KM po zaposlenom.
Đurić je, nakon prijema kod predsjednika Srpske Milorada Dodika koji je upriličen za privrednike povodom 9. januara – Dana i krsne slave Republike Srpske – Svetog arhiđakona Stefana, istakao da poslovna zajednica smatra da treba učiniti još mnogo toga u cilju povećanja konkurentnosti preduzeća, a samim tim i proizvoda.
On je rekao da je to moguće putem drugih vidova rasterećenja privrede, izmjena određenih zakona, kao što su Zakon o radu, Zakon o praznicima, Zakon o dječijoj zaštiti.
“Uzmimo numeričke pokazatelje koji govore da se neoporezivim dijelom dohotka od 200 KM postiže rasterećenje od 33 KM mjesečno po jednom zaposlenom, dok bi ukidanjem plaćene pauze rasterećenje na mjesečnom nivou po radniku iznosilo 50 KM, odnosno na ukupan broj radnika godišnje 140 miliona KM”, naveo je Đurić.
Prema njegovim riječima, ako je zakonom propisano četrdesetčasovno radno vrijeme sedmično, to znači 40 časova rada, a ne 40 časova sa pauzama.
Đurić je upitao i da li treba u Srpskoj biti praznika koliko sada ima i da li svi praznici trebaju biti plaćeni, obrazloživši to da svaki dan plaćenog praznika nosi sa sobom opterećenje od deset miliona KM.
Predsjednik Privredne komore Srpske je kao mjeru u cilju podizanja nivoa konkurentnosti preduzeća naveo i podizanje efikasnosti rada javne administracije i njeno stavljanje u funkciju potreba privrede, kao i da se domaća privreda nađe u što većem stepenu u realizaciji projekata koji se finansiraju iz sredstava javnog sektora.
Komentarišući spisak dužnika po osnovu indirektnih poreza, Đurić je naveo da svi kontrolni organi moraju češće obilaziti privredne subjekte, a ne da se sada svi izlažu situaciji u kojoj se objavljivanjem takvog spiska konstatuje da se u momentu doživio nekakav kolaps, a u stvari nije. Srna