BEOGRAD, Proizvodnja traktora u Srbiji prošle godine je povećana za oko 2,5 puta u odnosu na godinu ranije.
Samostalni savjetnik u Udruženju za metalsku i elektroindustriju Privredne komore Srbije Mirko Milovanović, kaže da je lani u zemlji proizvedeno oko 2.700 traktora.
“Odobreni subvencionisani krediti za nabavku poljomehanizacije pomogli su aktiviranju domaće proizvodnje traktora”, objasnio je Milovanović.
On je na sjednici Grupacije proizvođača poljoprivrednih mašina i traktora PKS dodao da se ta vrsta subvencionisanih kredita, pored direktnog uticaja na domaću proizvodnju, indirektno pozitivno odrazila i na proizvođače komponenti za traktore.
Zastoj u subvecionisanim kreditima za traktore
Direktor Industrije mašina i traktora (IMT) Slobodan Petrović kazao je da je ta kompanija prošle godine zabilježila rast fizičkog obima proizvodnje od 300 odsto, a ukupna prodaja je bila učetvorostručena, precizirajući da je prodaja na domaćem tržištu lani bila veća za 270 odsto u odnosu na 2008. godinu.
Poslovni gubici IMT-a u u 2008. godini iznosili su 302 miliona dinara, a u prošloj godini su, zahvaljujući rastu obima proizvodnje i prodaje, bili smanjeni na nešto manje od 65 miliona dinara, istakao je Petrović.
“Da je ovaj trend iz druge polovine 2009. godine nastavljen i ove godine, prvi put od sankcija bi došli u situaciju da poslujemo bez gubitaka ili sa malim dobitkom”, rekao je on, dodajući da je, međutim, ove godine došlo do određenog zastoja u odobravanju te vrste kredita.
Problem se javio kada je Ministarstvo poljoprivrede najavilo da će dodjeljivati sredstva za kupovinu nove mehanizacije, jer su banke “zakočile” i prestale da odobravaju tu vrstu kredita, kazao je Petrović, ocjenjujući da je razloga za to što su kamate za banke lani “bile nešto povoljnije”.
Svaki poljoprivrednik, koji ispuni uslove konkursa Ministarstva poljoprivrede za sredstava za kupovinu nove mehanizacije, dobiće pri kupovini traktora 25 odsto povraćaja njegove vrijednosti od Ministarstva ekonomije, od Ministarstva poljoprivrede 30 odsto, a za plaćanje preostalih 45 odsto može da dobije kredit.
Petrović je kazao da bi rješenje tog problema moglo biti produžavanje trajanja tog konkursa do kraja godine, umjesto do 31. maja, o čemu je, prema njegovim riječima, razgovarao i sa ministrom poljoprivrede.
On je napomenuo da je, kako bi se zaštitili domaći proizvođači, neophodno pronaći način da se potpuno spriječi uvoz u Srbiju polovne poljoprivredne mehanizacije koja ne ispunjava potrebne norme kvaliteta.
Neophodno je donošenje posebnog pravilnika za traktore koji bi uzeo u obzir sve evropske norme, rekao je Petrović, ocjenjujući da bi Srbiji u potpunosti odgovarao turski model.
U toj zemlji je, nakon donošenja tehničkih propisa za traktore, odmah zabranjen uvoz traktora koje ne zadovoljavaju EU norme, dok je domaćim proizvođačima ostavljen rok za prilagodjavanje, ukazao je on.
Petrović je dodao i da je, prema podacima Uprave carina, u Srbiju 2009. godine uvezeno oko 700 polovnih traktora i 700 novih traktora u ukupnoj vrijednosti od 19 miliona evra, dok je godinu ranije uvezeno oko 800 polovnih traktora i više od 1.700 novih traktora u vrijednosti od 38 miliona evra. Tanjug
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
castitam samo napred i treba tako samo jos vies takvih stvari