BEOGRAD, Imam puno pravo i od Narodne banke Srbije tražim ne samo da se obavezno učešće za stambene kredite vrati sa 20 na deset odsto, već i da se dodatno smanji na pet odsto zbog velike krize, kojom je najviše pogođena građevinska industrija.
To bi bila prava antikrizna reakcija, a ne da se pogoršavaju uslovi, kako to radi NBS. Ovo je moj zahtjev kao ministra, koji govori u ime sektora koji je izuzetno ugrožen. Moja namjera je i da pomognem građanima da lakše dođu do zajma za svoj krov nad glavom. To je jedini način da se, koliko-toliko, u narednoj godini omogući funkcionisanje tržišta nekretnina, kaže za ”Novosti” Oliver Dulić, ministar za prostorno planiranje.
* Ali, NBS je odlučna utome da neće mijenjati obavezno učešće za stambene kredite…
– Ono što me sikira je način na koji danas NBS komunicira sa privredom i državom. Mislim da to ne doprinosi rješenju problema i krize u kojoj se nalazimo. Uz sva teoretska obrazlaganja, koja su dolazila iz NBS, nisam čuo nijedan valjani razlog zbog čega se otežavaju uslovi za prodaju i to malo stanova, koji bi mogli da nađu kupce u najtežoj krizi, koja je pogodila sve sektore ekonomije u posljednjih 50 godina.
* Ukoliko NBS, ipak, ne promijeni stav, šta će uraditi Vlada Srbije?
– Naš prijedlog je da subvencije za stambene kredite u narednoj godini u najgorem slučaju ostanu na ovogodišnjem nivou, a to je oko dvije milijarde dinara. Takođe, plan je da se promjene i uslovi za subvencije u dijelu koji se odnosi na godine starosti, mjesečne prihode. Na taj način bi se proširila lista porodica koje bi mogle da ispune uslove za dobijanje subvencionisanih stambenih kredita. Ali, važno je da se upravo kroz mjere NBS, ali i druge mjere, koje podrazumijevaju ubrzanje svih procedura u bankama i katastru nepokretnosti omogući da što je prije moguće stan nađe kupca. Dakle, trudimo se da uočimo sva ”uska grla”, da ih otklonimo kako bi novac iz banaka što prije došao do neimara.
* U pripremi je budžet za narednu godinu. Koliko je novca tražilo vaše ministarstvo?
– Naš je zahtjev značajno veći od sredstava, koje je ponudilo Ministarstvo finansija. Vidjećemo šta će biti na kraju. Tražili smo ukupno oko 10 milijardi dinara za obavezu od deset odsto učešća u građevinskim projektima, zatim za subvencije za sve rudarske kopove u okviru ”Resavice”, za sufinansiranje prostornih planova i mnoge druge kapitalne projekte, kao i za redovno funkcionisanje Ministarstva. Predstoji nam veoma teška rasprava o budžetu, s obzirom na to da smo započeli mnoge projekte, koji moraju da se završe.
* Predložili ste da Zakon o pomoći građevinskoj industriji važi i naredne godine…
– Planiramo da, osim produženja važenja Zakona o pomoći građevini, pokušamo da obezbijedimo novac da se i u 2012. otvore gradilišta na kojima će biti angažovani naši neimari. Ali, plašim se da naši projekti, koji su doveli do toga da u posljednjem tromjesečju u odnosu na isti period lani imamo realan rast u građevinskom sektoru od gotovo 30 odsto, nisu dovoljni da bi građevinska industrija izašla iz teške krize. Postoje i drugi problemi kao što je hronična nelikvidnost preduzeća, dugovanja javnih budžeta prema operativi.
* I vi ste kočili procese nedonošenjem potrebnih propisa koji prate zakone?
– Donijeli smo sve zakone koji su bili neophodni da krenemo u reformu svih sektora u našoj nadležnosti. Imali smo ”krovne zakone” u oblasti zaštite životne sredine, planiranja i izgradnje, rudarstva, komunalnih djelatnosti, donijeli smo ogroman broj podzakonskih akata, započeli smo velike projekte i kada je u pitanju reciklažna industrija i promocija ekoloških aktivnosti, otvorili smo projekte stanogradnje socijalnog stanovanja, koje namjeravamo da završimo.
* Da li će Ministarstvo predložiti da se produži rok do kada će važiti popust od 99 odsto za legalizaciju bespravnih objekata, koji ističe 30. juna sljedeće godine?
– Ne, i ne mogu da obećam da će se mijenjati Zakon o planiranju i izgradnji kako bismo pridužili rokove. Bez obzira na to što je u ovom trenutku gotovo u svim gradovima Srbije broj riješenih postupaka za legalizaciju značajno veći, i dalje u nekim opštinama postupci legalizacije idu uz velika kašnjenja i administrativne probleme. Moj apel tim lokalnim samoupravama je da se bolje organizuju, a svim građanima, vlasnicima bespravnih zdanja da što prije dostavljaju neophodnu dokumentaciju, jer nikada legalizacija nije bila, niti će biti, povoljnija nego danas.
* Kada će biti završene i izmjene Zakona o stanovanju?
– Prijedlog je prošao Vladu Srbije. Građani, koji su započeli otkup stanova na rate, a sada imaju novac da preostale obaveze izmire odjednom, moći će da postanu vlasnici kvadrata. Ali, cijena koju treba da plate utvrđivaće se na osnovu prosječne bruto zarade u Srbiji, a ne u privredi, kao što je to bilo do januara ove godine.
* Kako napreduje izgradnja stanova na lokaciji bivše kasarne ”4. juli” na Voždovcu?
– Ovih dana završavamo procedure javnih nabavki za početak radova i u posljednjoj fazi izgradnje naselja. Prvih oko 2.000 stanova biće useljeno na proljeće naredne godine, a kompletan posao završićemo do sredine 2013.
* Kada počinje izgradnja stanova u naselju ”Dr Ivan Ribar”?
– Ovih dana završava se procedura iseljavanja romskih porodica sa lokacije, gdje će se graditi oko 800 stanova. Gradilište će biti otvoreno do kraja godine, kada će biti promovisane i cijene.
Pozivam investitore da se obrate meni lično
* Hoće li Svjetska banka prihvatiti vaše zamjerke na izvještaj o brzini izdavanja građevinskih dozvola u Srbiji?
– Siguran sam da će primjedbe dati rezultate u narednom izvještaju. Koristeći metodologiju, koju je upravo preporučila Svjetska banka, mi smo dokazali da su dali pogrešan izvještaj. U Srbiji se u prosjeku dozvole izdaju za 160, a ne za 279 dana, kako stoji u izvještaju SB. Ono što me jeste razočaralo je da ti eksperti Svjetske banke uopšte nisu dolazili iz inostranstva i bavili se istraživanjem, već je SB angažovala advokatsku kancelariju u Srbiji, koja godinama nije radila svoj posao, već je prepisivala iste podatke. To nije korektno, jer taj izvještaj čitaju zainteresovani investitori. Moj je poziv svim stranim investitorima, koji imaju problem sa sporim izdavanjem dozvola, da se obrate meni lično. Obećavam da ću im riješiti sve probleme jer ne smijemo da dozvolimo da zbog kočenja administracije na lokalnom nivou bilo koji posao u Srbiji bude ugrožen.
Stiglo 40 prijava za korupciju
* Da li je akcija ”Prijavite korupciju”, koju ste pokrenuli prije oko nedjelju dana već dala rezultate?
– Stiglo nam je oko 40 prijava građana. Polovina se odnosi na predmete, koji čekaju u sektorima za koje smo mi nadležni, a druga polovina su žalbe na predmete koje vode lokalne samouprave. Kada je riječ o žalbama na račun naših službi formirali smo komisiju, koja će sve to ispitati, pa ako bude potrebe, uključićemo i druge nadležne državne organe.
* Šta će biti sa prijavama na rad lokalnih samouprava?
– Ako su ispunjeni svi uslovi za izdavanje građevinske dozvole, a opština ih ne izdaje, Republička građevinska inspekcija će reagovati po svakoj prijavi građana. Novosti