PODGORICA, Problemi sa kojima se Crna Gora suočava ove i sa kojima će se suočavati u prvoj polovini 2010. godine dominantno su posljedica globalne ekonomske krize, ocijenio je crnogorski premijer Milo Đukanović.
On je u intervjuu Televiziji Crne Gore rekao da je uvjeren da će vitalnost i fleksibilnost crnogorske ekonomije omogućiti da “ona ostane na nogama”.
“Okruženje, pa čak i ekonomski snažnije zemlje biče mnogo više uzdrmane globalnom krizom i vjerujem da će Crna Gora brže od njih da se vrati realizaciji razvojnih projekata nakon konsolidovanja ekonomske scene”, smatra Đukanović.
On je naglasio da nisu tačne tvrdnje pojedinaca da je globalna kriza samo istakla slabosti domaće ekonomije.
“Ako smo posljednjih godina imali stopu rasta BDP od šest do 11 odsto, to znači da je riječ o zdravoj ekonomiji, a da ne govorimo o Sozini, rekonstrukciji pruge Podgorica -Nikšić, regionalnom vodovodu, putu Žabljak-Risan i podacima da smo treći u Evropi po inostranim investicijama po glavi stanovnika”, rekao je Đukanović.
Premijer je istakao da kriza u Kombinatu aluminijuma Podgorica, pa i u Željezari isključivo ima veze sa globalnom krizom, a u prilog tome naveo je da je cijena aluminijuma posljednjih mjeseci pala za oko 70 odsto, a čelika za 60 odsto.
“Iako funkcija Vlade nije da pomaže privredu, već da stvara inspirativan ekonomski ambijent, u novonastaloj situaciji Vlada će pokušati da pomogne pojedinim firmama da premoste period do završetka krize. U periodu smanjene kreditne potentnosti banaka mora da reaguje država”, rekao je Đukanović.
On je rekao da niko ništa neće dobiti na časnu riječ, već da će pomoć biti ustupljena samo uz jake garancije da će biti vraćene.
Đukanović je rekao da će se, prilikom odabira firmi koje će biti pomognute, voditi računa i o tome da to ne budu ona preduzeća kojima je globalna ekonomska kriza samo alibi za dugogodišnje neracionalno poslovanje.
Odgovarajući na pitanje da li postoji budžetska kriza, on je rekao da je u posljednja dva mjeseca evidentan manjak prihoda od 20 odsto zbog smanjenja uvoznog PDV-a i carina, a li da se ta kriza može prevladati kreditom koji će pomoći da se budžet u cjelini realizuje.