PODGORICA, Zapadni Balkan može biti razvojno najdinamičniji dio Evrope ako se EU, kao lokomotiva evropskog progresa, tome posveti suštinski, sa više povjerenja i manje administrativno-birokratskog arbitriranja, poručio je crnogorski premijer Milo Đukanović.
“Ekonomski razvoj je preduslov i za brže demokratske promjene, za jačanje institucija i vladavine prava, za život po evropskim standardima. To je formula trajne stabilnosti Balkana, a samim tim i najbolji doprinos evropskoj bezbjednosti”, rekao je Đukanović.
On je u Londonu na konferenciji “Investiranje u zapadni Balkan”, koju organizuje Evropska banka za obnovu i razvoj /EBRD/, istakao da balkanske zemlje ne očekuju da neko iz Evrope uradi umjesto njih ono što treba, saopšteno je iz kabineta crnogorskog premijera.
Đukanović je ocijenio da zemlje regiona moraju odlučnije ići u radikalnije strukturne reforme, hrabrije se suočavati sa slabostima i definisati efikasnije socijalne i ekonomske politike, te na prvom mjestu reformisati neodržive penzijske sisteme.
Prema njegovim riječima, potrebno je osloboditi tržište rada nedjelotvorne regulacije, koja ograničava kreiranje novih radnih mjesta, a obrazovni sistemi moraju se uskladiti sa zahtjevima tržišta sa akcentom na upotrebljivom znanju, vještinama, razvoju kreativnosti i inovacijama.
“Da bi balkanske zemlje ostvarile planirane ciljeve razvoja, pored individualnih i zajedničkih regionalnih napora, nezaobilazna je uloga EU i multilateralnih finansijskih institucija, poput EBRD”, dodao je Đukanović.
On je zahvalio EBRD za kontinuiranu podršku i pomoć koju pruža Crnoj Gori u procesu izgradnje dinamične tržišne ekonomije.
Đukanović je rekao da je u posljednjoj deceniji Crna Gora ostvarila veliki napredak, mjeren povećanjem dohotka po stanovniku, smanjenjem siromaštva i progresom u strukturnim reformama, ali da nisu zadovoljni dostignutim nivoom razvijenosti.
Globalna kriza je, kako je dodao, otkrila ranjivost privrede Crne Gore i učvrstila svijest o potrebi daljih reformi u pravcu jačanja fiskalne i finansijske stabilnosti, unapređenja poslovnog ambijenta i jačanja konkurentnosti. Srna