BEOGRAD, Cijene energenata pred početak grijne sezone, ali i problem velikih dugovanja toplana za isporučeni gas tema je sastanka koji će u srijedu biti održan u Vladi Srbije – potvrđeno je “Novostima”.
Predstavnici Ministarstva energetike, finansija i trgovine razmotriće sve pristigle zahtjeve za povećanje cijena energenata, ali će pokušati i da pronađu način prevazilaženja problema isplate 6,5 milijardi dinara koliko srpske toplane duguju NIS-u i “Srbijagasu”. Naime, iako se planira da grijna sezona krene na vrijeme, 15. oktobra, činjenica je da se toplane suočavaju sa problemima zbog gubitaka nastalih zbog dispariteta cijena energenata i cijena grijanja.
U Vladi, međutim, isključuju mogućnost da će u srijedu biti donijeta i odluka o poskupljenju energenata.
– Na ovom sastanku će se, svakako, iskristalisati neki stav o mogućnostima najavljenih poskupljenja, ali će konačnu odluku, ipak, donijeti Vlada Srbije – napominju u Nemanjinoj 11.
Za sada je izvjesno da će zahtjev Elektroprivrede za povećanje cijena morati da sačeka narednu godinu.
– Problem sa kojim se suočava “Srbijagas” je nešto složeniji i zato se mora pronaći način da ova kompanija ne gomila gubitke, a da, s druge strane, građani nemaju značajno veće opterećenje kućnih budžeta – ističu u Vladi Srbije.
Inače, kako je u utorak saopštila Agencija za energetiku Republike Srbije, najveće troškove energije za grijanje na početku grijne sezone, prema cijenama energenata koje važe u septembru, domaćinstva koja koriste lož ulje i električnu energiju direktno u grijnim tijelima i kotlovima za etažno grijanje. Ona za grijanje stana od 60 kvadratnih metara tokom cijele sezone moraju izdvojiti oko 129.000 dinara za lož ulje, odnosno 108.000 dinara za električnu energiju.
Za grijanje prirodnim gasom, troškovi su više nego upola manji i iznose oko 51.000 dinara, a najjeftinije grijanje imaće domaćinstva koja koriste ugalj, jer će njihovi troškovi, zavisno od vrste uglja, sa uračunatim prevozom, iznositi od 37.000 do 42.000 dinara.
Ukoliko se za grijanje stana koriste termoakumulacione peći, troškovi iznose oko 36.500 dinara, ali samo uz uslov isključivog korišćenja jeftinije noćne električne energije, dok svako dopunjavanje peći tokom dana, korišćenjem skuplje električne energije značajno uvećava ove troškove. Tako će, na primjer, dopunjavanje dvije peći snage od po 3 kNj samo tokom dva sata dnevno uvećati troškove grijanja za više od 40 odsto, na 52.500 dinara.
Prosjek 15 odsto
Kako nam je potvrđeno, za sada je nekoliko srpskih elektrana podnijelo zahtjeve za povećanje cijena daljinskog grijanja. – U pitanju je šest-sedam toplana koje su izašle sa sličnim zahtjevima za poskupljenje od oko 15 odsto – rečeno je “Novostima” u Vladi. Novosti