BEOGRAD, Uz gotovo izvjesno poskupljenje struje od oktobra, ovih dana stižu zahtjevi toplana za povećanjem cijena daljinskog grijanja u Srbiji od 10 do čak 30 odsto.
Pojedini gradovi su već dali “zeleno svjetlo” za poskupljenje grijanja, a uskoro se očekuje i odobrenje drugih lokalnih vlasti. Sa novim, višim cijenama i sve skromnijim zaradama, sigurno je da će u mnogobrojnim domaćinstvima biti toplo samo – ispod jorgana.
U toplanama ističu da je cijena grijanja u Srbiji ekonomski neisplativa, kao i da su preostali veliki dugovi iz prethodne grejne sezone koji moraju da se plate. Toplane će tražiti poskupljenje ako im to odobri Upravni odbor Udruženja toplana Srbije i lokalne samouprave, koje o tome donose konačnu odluku.
Bor je već odobrio poskupljenje grijanja od 10 odsto, a i Pirot i Priboj najavljuju rast cijena. Novopazarska toplana, kako ističe njen direktor Bojan Biočanin, podnijela je zahtjev za poskupljenje od 30 odsto, ali vjeruju da će im biti odobreno oko 10 odsto.
– Razlog da traže poskupljenje imaju prvenstveno toplane koje koriste mazut – kažu u toplanama. – Cijena ovog energenta porasla je sa 57 na oko 80 dinara po kilogramu od početka godine.
U Udruženju toplana naglašavaju da će svaka toplana za sebe i svaki grad kao osnivač, morati da analiziraju prethodnu grejnu sezonu, strukturu cijene i zavisno od energenta koji koristi, predlože cijene za narednu grejnu sezonu.
– Dug toplana za energente trenutno iznosi oko 29 milijardi dinara, a potraživanja toplana su 23,5 milijarde – kaže Milovan Lečić, predsjednik Udruženja toplana. Ukupne obaveze za gas su 18 milijardi dinara, za mazut oko 3,2 milijarde. Naplata je slaba, a cijena neekonomične, pa ne čudi što je u prošloj grejnoj sezoni 30 toplana zabilježilo ukupan gubitak od 2,2 milijarde dinara. Samo 19 toplana je imalo dobit od ukupno 132 miliona dinara.
Prema njegovim riječima, toplanama je samo za remonte potrebno oko 8,5 milijardi dinara kako bi se pripremile za predstojeću grejnu sezonu.
Promjene
Do 1. oktobra potrošačima će struja stizati po trenutnim cijenama. Ipak, početkom oktobra mijenja se način odlučivanja o promjeni cijene struje i poskupljenja su izvjesna. Kao razlozi za rast cijena električne energije navodi se da je kilovat najjeftiniji u Srbiji, kao i da se svuda u okruženju traži poskupljenje. Novosti