BANJALUKA, Ukoliko se povjerioci prema banjalučkom pekarskom preduzeću “Žitoprodukt” odreknu svojih potraživanja, dobre su šanse da ponovo bude uspostavljena proizvodnja, rekao je Radivoje Bratić, ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RS.
Naime, prema izvještaju o ekonomskom i finansijskom stanju u “Žitoproduktu’, na osnovu kojeg je stečajni upravnik predložio u petak otvaranje stečaja, “Žitoprodukt” duguje oko deset miliona maraka, dok istovremeno potražuje tek nešto više od 850.000 KM.
Bratić smatra da nije nerealno očekivati da povjerioci otpišu svoja potraživanja, jer se radi o javnim preduzećima i institucijama. Najveća potraživanja prema “Žitoproduktu” imaju grad Banjaluka, Fond penzijsko-invalidskog osiguranja, “Elektrokrajina”, “Vodovod Banjaluka” i Uprava za indirektno oporezivanje.
“Ako je njima stalo da osposobimo ‘Žitoprodukt’, kao što je Vladi RS stalo, onda mislim da je realno da otpišemo dugove i nađemo strateškog partnera koji bi ušao u ‘Žitoprodukt’ neopterećen obavezama i koji bi se posvetio pokretanju proizvodnje”, smatra Bratić.
Radovan Jakovljević, stečajni upravnik, rekao je da je u ovom trenutku nemoguće reći ima li “Žitoprodukt” šanse da pokrene proizvodnju.
“Sada ću angažovati vještake koji će mi dati procjenu imovine i mogućnosti da pokrenemo proizvodnju. Nakon toga, za jedno dva mjeseca, imaćemo nešto detaljnije informacije”, kaže on.
Prema njegovim riječima, na osnovu podataka koje je prikupio tokom predstečajnog postupka, stanje u “Žitoproduktu” je dosta teško. Pored ogromnih dugova, mlinarska proizvodnja je prestala u maju 2006. godine, a u septembru 2007. godine obustavljena je i pekarska proizvodnja.
Prema njegovim riječima, “Žitoprodukt” je ranije angažovao novosadsko pekarsko preduzeće “Mlinpek”, koje je dalo procjenu da je za pokretanje proizvodnje potrebno između tri miliona i četiri miliona maraka.
I Dragan Ivanković, sada već bivši direktor “Žitoprodukta”, smatra da će odgovor na pitanje da li je moguće spasiti “Žitoprodukt” dati povjerioci.
“Tek na prvoj sjednici povjerilaca, kada saznamo šta oni misle, znaćemo nešto više. Sada je zaista teško davati bilo kakve procjene”, rekao je on.
Jakovljević kaže da će sada primijeniti Zakon o stečajnom postupku, prema kojem je propisano da svi radnici dobiju otkaz.
“U radni odnos ću ponovo vratiti radnike na obezbjeđenju imovine i nekoliko ljudi u administraciji”, rekao je on i dodao da je u “Žitoproduktu” ranije bilo zaposleno 83 ljudi, a da je pri ulasku u preduzeće zatekao dvadesetak radnika.
Radnicima plate nisu isplaćivane redovno već godinama, a dobijali su minimalna primanja na osnovu zakupa prostorija različitim preduzećima.
“Žitoprodukt” je prije rata bio najveće pekarsko preduzeće u Banjaluci, sa dnevnom proizvodnjom od 120.000 hljebova, a hljebom je snabdijevao cijelu banjalučku regiju.Nezavisne novine