BEOGRAD, Dugoročno, najbolje rješenje za ekonomiju Srbije jeste uvođenje evra, ali tek kada inflacija bude na relativno niskom nivou, najviše dva do tri odsto, i kada bude uspostavljena stabilnost javnih finansija – rekao je Milan Ćulibrk, jedan od urednika u listu “NIN”.
Ćulibrk je u izjavi Srni naglasio da je za Srbiju, ukoliko jednog dana želi da postane članica EU, uvođenje evra dugoročno najbolje rješenje za ekonomiju, bez obzira na trenutnu krizu te valute.
Do tada, istakao je on, inflacija će morati da bude na relativno niskom nivou – najviše dva do tri odsto godišnje, a dešava se da u Srbiji cijene rastu i do dva- tri odsto mjesečno, i takođe će morati da bude uspostavljena stabilnost javnih finansija, odnosno da država troši onoliko koliko može da prikupi poreza iz carina i drugih dažbina.
Prema njegovim riječima, Srbija u posljednjih nekoliko godina troši oko milijardu i po evra više nego što može.
“U takvim uslovima evro ne može biti uveden kao sredstvo plaćanja, jer bi država brzo bankrotirala i ostala bi bez deviznih rezervi”, upozorio je on.
Kako je objasnio Ćulibrk, sa visokom inflacijom, koja je blizu deset odsto godišnje, i sa toliko velikim budžetskim deficitom, Srbija jednostavno ne može da uvede evro, ali na dugi rok to jeste rješenje.
Govoreći o krizi u evrozoni, Ćulibrk je rekao da to što se sada dešava jeste posljedica prekomjerne potrošnje u pojedinim državama evrozone.
“Toga sigurno ne bi bilo da je uz jedinstvenu monetarnu politiku postojala kontrola fiskalne politike i sada se plaća cijena za takvo ponašanje”, rekao je on.
On smatra da se u Srbiji politika nikada nije prestajala miješati u ekonomiju, navodeći da je tako bilo tokom devedesetih i poslije petooktobarskih promjena, dodajući da to i jeste rezultat pogoršanja ekonomskih parametara i u Srbiji, a i u evrozoni.
Ćulibrk smatra da se i evrozoni politika umiješala u ekonomiju, države su trošile više nego što su realno mogle, što prije svega važi za Grčku, Italiju, za zemlje sa evropskom periferijom, ali i za SAD “koje su svemu ovome kumovale”.