PARIZ, Dugoročna nezaposlenost postaje ukorijenjena u mnogim zemljama koje su teško pogođene ekonomskom krizom i biće teško vratiti sve te ljude na posao kada uslijedi oporavak, upozorila je danas Organizacija za ekonomsku saradnju i razvoj (OECD).
“Dugoročna nezaposlenost je izgleda dostigla vrhunac u većini država, ali i dalje ostaje jedan od ključnih razloga za zabrinutost”, navodi se u godišnjem izvještaju OECD-a o trendovima zapošljavanja u svijetu, a prenosi agencija Frans pres.
U 34 zemlje članice OECD-a, registrovano je ukupno 16,3 miliona ljudi koji su u prvom tromjesečju 2014. godine bili bez posla godinu dana ili duže.
Prema izvještaju OECD-a, broj dugoročno nezaposlenih je gotovo udvostručen od 2007. godine, odnosno prije izbijanja dužničke krize evrozone i svjetske finansijske krize.
“U zemljama koje su se suočile sa najvećim skokom nezaposlenosti, ono što je prvobitno bio samo ciklični rast nezaposlenosti postalo je strukturalni rast, što će biti teško izokrenuti tokom ekonomskog oporavka”, upozorava se u izvještaju. Tanjug