BEOGRAD, Banke u Srbiji su u 2013. godini sklopile 13 miliona ugovora, a opravdanih prigovora je bilo oko 300 i svi se odnose na kredite u švajcarskim francima, izjavio je juče generalni sekretar Udruženja banaka Srbije Veroljub Dugalić.
Dugalić je, komentarišući kolektivnu tužbu koje je Udruženje bankarskih klijenata “Efektiva” podnijelo proitv Hipo banke, Pireus banke i Eurobanke EFG zbog mijenjanja kamatnih stopa kredita u švajcarskim francima, rekao da UBS ne pravda greške banaka, i da ako postoji makar jedan opravdan prigovor, to nije dobro.
“Nismo imali priliku da tu tužbu vidimo, ali svakako nije jasno zašto bi neko preko suda pokušavao da istjera pravdu ako postoji odluka NBS koju su prihvatile sve banke, a klijenti su to dobili kroz dan dva“, rekao je Dugalić na predstavljanju najnovijeg izvještaja Kreditnog biroa UBS.
On je naglasio da su od takvih parnica na dobiti samo advokati, a da klijenti nepotrebno komplikuju.
“Već im je dato to pravo, a oni se upuštaju u suđenje iako znaju kako to kod nas ide – prvo ročište, drugo ročište, žalbe klijenata ili banaka“, kaže Dugalić.
On je naveo primjer Mađarske gdje je mnoštvo klijenata uzelo stambene kredite indeksirane u švajcarcima, a sada za to snose posljedice.
Tamo je, kako je rekao, Ustavni sud odlučio da je kreditiranje u stranoj valuti po zakonu i da svi koji su se zadužili u švajcarcima, iako su mogli da se zaduže i u forintama, sada moraju da snose posljedice.
“Ista logika važi i kod nas. Nije postojala zakonska obaveza koja bi sprečavala zaduživanje u francima i klijenti su se za to opredjeljivali. Nisu banke za to krive”, poručio je Dugalić.
Upitan o stranim bankama koje su izrazile interesovanje da kupuju banke u Srbiji, on je rekao da je u mnogim slučajevima bilo nagovještaja, ali ne i konkretnih rezultata.
Pričalo se da je za Čačansku banku zanteresovan investitor iz Rusije, Turske i Emirata, a na kraju se svelo na interesovanje jedne turske banke, rekao je generalni sekretar Udruženja banaka Srbije. Tanjug