KOTOR, Javno preduzeće Vodovod i kanalizacija Kotor intenziviralo je naplatu potraživanja, jer se ukupan dug za utrošenu vodu pravnih i fizičkih lica približio sumi od 1,5 miliona evra, od čega samo građani duguju više od milion evra.
Uz apel na potrošače da počnu da izmiruju račune direktor preduzeća Dragan Roganović je precizirao da je dug fizičkih lica prešao sumu od milion evra, dok pravna lica duguju 465.000 evra, prenio je danas portal Cdm.me.
“I mi imamo obaveze prema našim dobavljačima, tako da je, između ostalog, naš dug prema Regionalnom vodovodu na nivou 300.000 evra, a prema Elektroprivredi 80.000 evra”, naveo je Roganović.
On je rekao i da je dug za vodu moguće izmiriti i u ratama, čime bi se izbjegle neprijatnosti prinudne naplate, isključenja sa vodovodne mreže ili sudska utuženja.
Roganović je pozvao korisnike usluga JP Vodovod i kanalizacija i da priključe svoje objekte na novi kanalizacioni sistem čime se bolje čuva životna sredina, ali i valorizuju turistički kapaciteti.
Procenat nenaplaćene vode u sistemu varira po mjesecima i u prosjeku se kreće između 70 i 75 odsto sa tendencijm stalnog smanjenja iz godine u godinu, što je rezultat sanacije mreže i smanjenja gubitaka u sistemu, naveo je on.
Roganović je predočio i da u Vodovodu znaju gde su gubici i da je u tom cilju napravljen elaborat sa mjestima gdje se treba primarno reagovati, ali i da su za taj posao nepohodna značajna finasijska sredstva koja preduzeće trenutno nema.
Za gubitke na mreži, Roganović je rekao da su prevashodno rezultat njene zastarjelosti i činjenice da se nekada u sistem upumpavala slana voda.
Direktor Vodovoda je još jednom apelovao na građane da plaćaju račune i podsjetio da se voda iz regionalnog vodovoda, koji je eliminisao restrikcije, takođe mora plaćati.
“Vodosnabdijevanje potrošača na gotovo cijeloj teritoriji opštine Kotor, izuzev kada dođe do kvarova ili strujnih ispada, sada je dvadesetčetvoročasovno”, kazao je Roganović.
Od značajnijih investicionih aktivnosti, on je najavio završetak prepravke sistema za distribuciju većih količina vode iz regionalnog vodovoda za područje od Dobrote do Risna, kao i za industrijsku zonu, a u toku su i radovi na sanaciji gubitaka na mreži.
Cijena kubnog metra vode u Kotoru za domaćinstva, uz PDV, iznosi 1,1 evro, a za pravna lica 2,2 evra. U kategoriji domaćinstava na teritoriji kotorske opštine je oko 11.000 potrošača, dok ih je oko 800 u kategoriji pravnih lica. Tanjug