BANJALUKA, Samo 22 države od ukupno 192 zemlje članice Ujedinjenih nacija platile su cijeli iznos članarine svjetskoj organizaciji, a ukupan dug preostalih 170 zemalja iznosi 3,1 milijardu dolara.
Najveći dužnik su SAD, čija vlada treba da uplati više od dvije milijarde dolara.
Od 3,1 milijarde dolara duga 2,1 milijarda namijenjena je mirovnim misijama koje širom svijeta provode Ujedinjene nacije.
Preostali novac namijenjen je uglavnom za birokratiju. Od toga 828 miliona dolara usmjereno je na operativne troškove svjetske organizacije, 63 miliona na međunarodne sudove, dok je 86 miliona dolara namijenjeno za renoviranje zgrade sjedišta UN u Njujorku.
Budžet UN za 2008/09. godinu iznosi 4,86 milijardi dolara, a iz njega se finansiraju mirovne misije te organizacije, međunarodni sudovi, a dio odlazi i na administrativne troškove, kao i na projekte koji se razvijaju pod okriljem UN.
Podsekretar UN Angela Kane istakla je da je broj zemalja koje ispunjavaju svoje obaveze u celini manji nego prošle godine, prenosi “Pres”.
“Finansijsko održavanje organizacije zavisi od država članica. To znači da vodeće države moraju da ispunjavaju svoje obaveze prema UN u potpunosti i na vrijeme”, izjavila je Kane.
Ona je iznijela podatak da je zapravo na svakih 10 država članica UN samo jedna platila članarinu u cjelini.
Prema riječima Kaneove, samo dug SAD prema UN predstavlja više od polovine ukupnog duga svih zemalja prema toj međunarodnoj organizaciji.
Inače, najveći dužnici su ujedno i najveći donatori UN. Pored SAD, to su Velika Britanija, Francuska, Japan i Kanada.
Kaneova je navela da su 123 države uplatile svoj dio za osnovni budžet UN, a da je 119 zemalja uplatilo novac za renoviranje sjedišta UN.
Najmanji broj zemalja je isplatio novac koji je namijenjen finansiranju međunarodnih sudova, i to njih 84.
Od 15 zemalja članica, koje najviše izdvajaju za mirovne operacije UN, ove godine su svoja godišnja davanja toj organizaciji u potpunosti isplatile samo četiri zemlje, i to Australija, Njemačka, Italija i Švajcarska.
Vlada SAD je najavila da je spremna da plati više od dvije milijarde dolara za pokriće svojih dugova, a taj novac će biti upotrebljen za finansiranje jedne četvrtine svih mirovnih operacija Ujedinjenih nacija.
Generalni sekretar UN Ban Ki Mun predložio je budžet za 2010/11. od 4,88 milijardi dolara, što je povećanje od 0,5 odsto u odnosu na ovogodišnji.