BEOGRAD, Građevinarstvo u Srbiji nikada nije bilo u težoj i neizvjesnijoj situaciji – upozoravaju u Asocijaciji slobodnih i nezavisnih sindikata, i prognoziraju da bi, ”ako se država ne dozove pameti”, u najskorije vrijeme ova industrija mogla biti desetkovana. Po najgorem scenariju bi čak 100.000 građevinskih radnika moglo da ostane bez ikakvog posla.
– U građevinskoj industriji Srbije trenutno je zaposleno oko 120.000 radnika, ali ”na crno” radi još najmanje njih 30.000. I malo je kome dobro – priča Milinko Popović, predsjednik Granskog sindikata građevinarstva ASNS. – Većina ih živi od neadekvatnih zarada, a nije ni mali broj onih koji plate primaju sa više mjeseci zakašnjenja. Situacija je još gora na jugu zemlje. Tako, na primjer, prosječan građevinac u Leskovcu ne zaradi ni 30.000 dinara mjesečno. Jedini koji mogu da žive od svoje plate su ”cementaši” sa zaradom od oko 50.000 dinara.
Većina ovih radnika se ne bi požalila na teške uslove rada, već na najave da bi u narednom periodu mogli da ostanu bez ikakavih primanja. A za sve manje zarade krive ”začarni krug dužnika”.
– Postoji realna opasnost da se zaustavi lanac proizvodnje, jer je došlo vrijeme kada niko nikome ništa ne plaća – navodi Popović. – Građevinske firme moraju da nabave repromaterijal, dok država, kao investitor, svoje obaveze prema izvođačima plaća sa zakašnjenjem od tri mjeseca do godinu dana. Pri tome od preduzeća zahtjeva uplaćivanje PDV svakog mjeseca.
Osim dugova, građevinarstvo je pogođeno i radom ”na crno”.
– Taj rad se plaća od deset do 12 evra dnevno – kaže Popović. – A radnici su bez ikakve zaštite.
Nestaje firma dnevno
Građevinari strahuju šta će biti krajem ove i početkom sljedeće godine. Radi se još samo na projektima koje finansiraju država i lokalne samouprave – ocjenjuje Goran Rodić, sekretar Odbora za građevinarstvo u PKS. – Svakog dana u Srbiji nestane po neka građevinska firma. Novosti