VAŠINGTON, Neki analitičari predviđaju da će se limit američkog duga povećati do predsjedničkih izbora 6. novembra što bi moglo biti centralna tema u predizbornoj kampanji.
“Ukoliko bi limit za dug bio dostignut do izbora, posljedice bi mogle biti kao kod nuklearne eksplozije”, upozorio je Itan Sigal, savjetnik institucionalnih investitora o politici Vašingtona.
Procjene kada će SAD dostići limit za dug variraju, ali ministarstvu finansija ostavljaju sve manje prostora za odgovor na ekonomske šokove poput globalnog usporavanja izazvanog pogoršanjem dužničke krize u evrozoni koje bi moglo da smanji budžetske prihode i podstakne izdatke za pomoć za nezaposlene.
To bi primoralo ministarstvo finansija da opet pribjegne knjigovodstvenim manevrima kako bi izbjeglo nezamislivo – neophodnost da od Kongresa SAD zatraži još jedno povećanje limita pred kulminaciju predsjedničke trke, prenijela je novinska agencija Rojters.
Ponavljanje bitke oko limita za dug od prošlog ljeta, koja je dovela SAD na ivicu bankrota i podstakla agenciju za kreditne rejtinge “Standard & Purs” da snizi vrhunski rejting najveće privredne sile svijeta, izazvalo bi potrese na tržištima i primoralo predsjednika Obamu da moli za milost republikanace u Predstavničkom domu koji se zalažu za kresanje budžetskih izdataka, prenio je Rojters.
Analitičar “Goldman Saksa” Alek Filips prognozira da će ministarstvo finansija dostići novi limit za zaduživanje od 16,394 milijardi dolara oko sredine novembra, a da je dinamiku vladinih prihoda teško predvidjeti.
Još jedan izvor neizvjesnosti oko limita za dug predstavljaju dalje injekcije kapitala u hipotekarne džinove pod vladinom kontrolom – “Fani Mej” i “Fredi Mek”, kojima bi do 2014, moglo da bude potrebno do 52 milijarde dolara novog novca poreskih obveznika.
Vladini prihodi bi, pak, mogli da pozitivno iznenade ukoliko bi ove godine došlo do ubrzanja ekonomskog oporavka i zapošljavanja, ukazuju analitičari.
Bijela kuća i kongresni Biro za budžet treba idućih sedmica da objave nove prognoze za budžetski deficit u tekućoj fiskalnoj godini koja se završava 30. septembra, a koje se sada kreću u rasponu od bilion do 1,3 milijarde dolara.
U dosadašnjem periodu tekuće finansijske 2012. godine, koja je počela 1. oktobra, deficit federalnog budžeta iznosi prosječno 107,25 milijardi dolara mjesečno. Pri takvom tempu, blizu 1,1 bilion dolara od najnovijeg povećanja limita za 1,2 milijardi dolara bilo bi utrošeno već do kraja oktobra, čime bi u vrijeme izbora preostala suma od svega oko 100 milijardi dolara. Ministarstvu finansija predstoji da 15. novembra refinansira oko 88 milijardi dolara dospjelog duga, kao i da isplati veliku sumu po osnovu kamata. Tanjug