BEOGRAD/KOPAONIK, Ministar ekonomije i regionalnog razvoja Srbije Mlađan Dinkić izjavio je danas na Kopaoniku da je u godini recesije najveći rizik za srpsku privredu dug privatnog sektora stranim bankama.
U saopštenju iz Ministarstva ekonomije i regionalnog razvoja navodi se da je Dinkić rekao da ti dugovi sukcesivno dospijevaju za naplatu i da će ove godine biti manja mogućnost zaduživanja privrede u inostranstvu.
“Mislim da je potrebno da Srbija sa zemljama iz regiona uputi zajedničku inicijativu grupi najrazvijenijih dvadeset zemalja kako bi se reprogramirali i refinansirali dugovi privrede”, rekao je Dinkić koji učestvuje u radu Biznis foruma na kojem se razmatraju načini za ublažavanje posljedica svjetske ekonomske krize.
Objašnjavajući ovu inicijativu, Dinkić je rekao da je predsjednik Srbije Boris Tadić spreman da ugosti premijere i ministre finansija iz svih zemalja regiona, kako bi se zauzeo zajednički stav o pitanju ublažavanja posljedica svjetske finansijske krize.
On je istakao da je potreban regionalan pristup krizi i da je neophodno da Srbija pokaže više inicijative.
Govoreći o primijenjenim mjerama Vlade Srbije protiv negativnih efekata svjetske krize, Dinkić je naveo da je tražnja privrede za kreditima za likvidnost velika i da je, u prvih sedam dana realizacije programa Vlade Srbije, ona iznosila oko 90 miliona evra.
“Kredite traže i velika i mala i srednja preduzeća. Oko 160 malih preduzeća je već dobilo kredite i ja verujem da će taj novac biti isplaćen u roku od dve nedelje. Novac koji smo predvideli u budžetu za subvencionisanje kamata za kredite za likvidnost verovatno će biti dovoljan za naredna tri ili četiri meseca. Mi ćemo pratiti efekte tih mera i zatim doneti odluku o eventualnom pojačavanju programa”, naglasio je Dinkić.
On je objasnio da će država, kada se pokažu prvi efekti programa, ili izdvojiti dodatna budžetska sredstva, ili će direktno tražiti podršku od međunarodnih finansijskih organizacija za kreditiranje privrede.
Dinkić je rekao da postoji mogućnost da Fond za razvoj dobije pozajmicu od Evropske investicione banke, a da zatim taj novac putem subvencionisanih kamata plasira direktno privredi u skladu sa programom Vlade Srbije.
“Činjenica je da postoji tražnja za tim kreditima. Efekte ćemo videti za dva meseca. Ako efekti budu pozitivni i ako uspemo da zadržimo makar blagi privredni rast i izbegnemo recesiju, sasvim sigurno ćemo te mere pojačati”, najavio je Dinkić.
Predsjednik i potredsjednik Vlade Srbije Mirko Cvetković i Mlađan Dinkić danas su se na Kopaoniku sastali i sa predsjednikom Belorusije Aleksandrom Lukašenkom.
“Kopaonik biznis forum” traje do četvrtka, 5. marta, u organizaciji Saveza ekonomista Srbije i Udruženja korporativnih direktora Srbije, a tema skupa je “Rast u uslovima globalne recesije i finansijske krize: (ne)konvencionalne inicijative”.