BANJALUKA, Građani RS s najvećim poreskim dugovima, među kojima su trojica s milionskim iznosom, su tu obavezu stvorila još prije formiranja Poreske uprave RS, tvrde u toj republičkoj instituciji.
Velimir Kukobat, pomoćnik direktora za upravljanje naplatom poreza u Poreskoj upravi RS, komentarišući nedavno objavljenu listu građana s najvećim poreskim dugovima, rekao je da su na ta fizička lica svojevremeno prenesene obaveze njihovih privatnih preduzeća po osnovu poreza na promet.
“To je urađeno kako bi se pokušala naplata koja nije bila moguća od privrednog subjekta. Poreska uprava RS je većinu tih dugova naslijedila svojim nastankom 2002. godine i preuzimanjem dokumentacije nekadašnje Republičke uprave javnih prihoda i Finansijske policije RS”, kazao je Kukobat.
Na vrhu crne liste građana poreskih dužnika nalaze se Vojkan Stefanović iz Laktaša (33 godine), vlasnik firme “Vojkan Trade”, sa dugom većim od 2,4 miliona KM. Slijede ga Boran Malešević iz Banjaluke (43) sa dugom od 1,9 miliona KM i Goran Karalić iz Gradiške (40) sa dugom od 1,1 milion KM. Još deset građana RS, isključivo sa šire banjalučke regije, ima poreski dug veći od 100.000 KM.
Kukobat uvjerava da je Poreska uprava RS proteklih godina radila na prinudnoj naplati tih dugova, napominjući da se obaveze stalno povećavaju zaračunavanjem zateznih kamata na dnevnom nivou.
Ističe, ipak, da će Poreska uprava detaljno ispitati da li su iskorištene sve mjere za naplatu duga od navedenih osoba kako bi bila skinuta anatema s institucije.
“Međutim, iskustvo u naplati dugova iz tog perioda pokazuje da ni preduzeće ni vlasnici nemaju imovine, već se radilo o ‘peračima para’ koji su svjesno ulazili u taj posao i imali svega 2.000 KM na računu za osnivanje preduzeća. Nažalost, u to vrijeme je bilo moguće formirati takva preduzeća”, kaže Kukobat.
On ukazuje da je dio najvećih poreskih dužnika sudski procesuiran, od čega pojedini izdržavaju zatvorske kazne za pranje novca.
“Čim se pojavi prva imovina koju imaju na sebi, preduzećemo mjere prinudne naplate ukoliko prije toga ne nastupi zastara tih potraživanja”, rekao je Kukobat.
U Poreskoj upravi RS tvrde da danas ne postoji mogućnost da građani brzo nagomilaju poreske obaveze koje se mjere stotinama hiljada maraka. Navode da veliki dugovi mogu nastati samo pri transfernim cijenama između povezanih pravnih lica, zbog čega će im takve provjere biti u fokusu budućih aktivnosti. Nezavisne novine