BEOGRAD, Vlada Srbije će rebalansom budžeta predvidjeti novac za nadoknadu dugovanja koja toplane imaju prema Srbijagasu, nastalih zbog neizmirenih računa građana.
Kako piše Blic, toplane neće morati da brinu ni oko snabdijevanja gasom jer Srbijagas neće praviti probleme oko isporuka.
S druge strane, na mazut će moći da računaju tek kada plate dug Naftnoj industriji Srbije iz prethodnih sezona, a još nije poznato kako će novac naći.
Kako se sezona grijanja približila, u prvi plan su ponovo izbili problemi sa kojima su toplane završile proteklu sezonu. Veliki dugovi građana za utrošenu energiju stvorili su probleme toplanama koje ne mogu da plate NIS-u i Srbijagasu za utrošene energente, pa su nove isporuke za predstojeću zimu dovedene u pitanje. Te dugove će, međutim, sada platiti svi građani Srbije.
Iako je start sezone, zbog svega ovoga, u velikom broju gradova, poput Trstenika, Novog Pazara, Kikinde, Majdanpeka, doveden u pitanje, u Ministarstvu rudarstva i energetike, uprkos svim problemima, kažu da će sezona početi na vrijeme i da neće biti problema.
“Toplane nisu naša nadležnost, već lokalnih samouprava. Samo je dobra volja što posredujemo u pregovorima. Ali, ipak će ovo pitanje biti rješeno. Vlada neće dopustiti da toplane ne funkcionišu”, objašnjavaju u Ministarstvu energetike.
To, međutim, važi samo za gas. Dušan Bajatović, direktor Srbijagasa, kaže da ovo preduzeće neće praviti probleme oko isporuke gasa toplanama.
“Mi smo javno preduzeće tako da smo i dužni da toplanama obezbijedimo gas. Sada, međutim, više nije toliko ni bitna cijena gasa koliko pitanje kako će se naći novac za njegovo plaćanje. Izvjesno je da bez korekcija cijena grijanja neće biti dovoljno novca. Zbog toga se u Vladi i razmatra kako da se taj problem riješi”, kaže Bajatović.
On dodaje da će pitanje nabavke novca morati da se riješi kroz kreditna zaduženja i povećanje cijena. Na pitanje da li je moguće da se neki dugovi nadoknade iz budžeta, Bajatović kaže da je to teško u ovoj fiskalnoj godini.
“A ne može ni da bude da ništa ne poskupi. Vlada će u tom smislu morati da preduzme sistemske mjere, gdje će se neke stvari riješavati po automatizmu, da se uvedu neki tržišni mehanizmi. O samoj cijeni gasa trenutno vodimo razgovore sa Vladom”, objašnjava Bajatović.
Sa drugim energentom, mazutom, toplane međutim, nemaju istu sreću. Naftna industrija Srbije čvrsto stoji pri stavu da dugove moraju da plate, iako ne negira da Ministarstvo energetike treba da se uključi u rješenje problema.
“Prednost u isporukama mazuta imaće toplane koje uredno izmiruju svoje obaveze. S obzirom na prethodna iskustva koje smo imali zbog otežane naplate mazuta, naš primarni interes je da dobijemo garanciju da će isporučena roba biti plaćena. U skladu s tim, NIS je spreman da energente dostavi odmah po ispunjenju svih ugovornih obaveza”, kažu u ovoj kompaniji.
Kako dodaju u NIS-u, neplaćanje dospjelih obaveza od strane pojedinih toplana dovodi NIS kao proizvođača mazuta u veliki problem, jer kompanija sa svoje strane redovno izvršava svoje obaveze, dok sa druge strane ne može svoje proizvode da naplati.
“Ministarstvo rudarstva i energetike i Naftna industrija Srbije imaju za cilj da zajedničkim naporima razrade i usaglase najoptimalnije uslove za obezbijeđenje nastupajuće grijne sezone”, ističu u NIS-u.
Vojislav Vuletić iz Udruženja za gas kaže da nije lako natjerati građane koji nemaju da plate grijanje, da to učine. “To je krug dugovanja: građani duguju toplanama, a toplane NIS-u i Srbijagasu. Država mora da reaguje, da se ne bi desilo kao u Bugarskoj gdje su tri toplane prestale da rade zbog velikih dugova”, navodi Vuletić.
Na pitanje kako i od kojih para država to da uradi, Vuletić odgovara: „Neka izvade iz budžeta, kao što daju penzionerima sada. To je spirala dugovanja koju može samo država da riješi“.
Grijanje bez problema u šest gradova
Beograd, Kragujevac, Pančevo, Novi Sad, Bor i Niš, u kojima su počele tople probe, neće imati problem sa početkom sezone. Postrojenja su ispravna.
Dugovi za mazut 400 miliona dinara
Toplane u Srbiji ukupno duguju Naftnoj industriji Srbije više od 400 miliona dinara za isporučeni mazut. Od toga oko 150 miliona dinara odnosi se na dugovanja toplana za isporučen mazut iz prethodne grijne sezone (2009/2010), dok je 250 miliona dinara stari dug od 2002. godine. Blic