BEOGRAD, Dugovi koji su se približili cifri od 300 milijardi dinara predstavljaju veliko opterećenje za penzioni sistem u Srbiji i dalja reforma će biti usmjerena na efikasniju naplatu doprinosa, poručuju iz resornih ministarstava, a stručnjaci upozoravaju da problemi sa finansiranjem mogu potrajati.
Ekonomista Zoran Popov ističe da su svi penzioni sistemi zasnovani na tekućem finansiranju u državnom vlasništvu u manjoj ili većoj krizi, uzrokovanoj u osnovi demografskim faktorima.
“Srbija se nalazi u katastrofalnoj demografskoj situaciji – kao rijetko koja evropska zemlja”, ocijenio je Popov, ukazavši da se broj stanovnika u Srbiji smanjuje za oko 30.000 godišnje.
“Na probleme finansiranja penzionog sistema moramo računati na vrlo dugi rok”, upozorio je Popov i dodao da će u 2012. BDP biti oko 65 odsto onog iz 1986. a obim industrijske proizvodnje na nivou iz sredine 60-tih godina prošlog vijeka, ističući da zemlja sa ovakvom privredom nije u stanju da ima bilo kakav održiv penzioni sistem niti da garantuje sigurnu isplatu penzija.
Kako je napomenuo, probleme bi bilo znatno lakše riješiti kada bi se ekonomska situacija radikalno popravila – BDP duplirao, a nivo industrijske proizvodnje triplirao.
U Ministarstvu finansija i privrede Srbije ističu da ni jedan penzijski sistem, zasnovan na doprinosima, ne može biti održiv bez uspješne ekonomije, većeg zapošljavanja i efikasnog sistema naplate doprinosa.
Državni sekretar tog ministarstva Ljubiša Milosavljević je kazao da dug PIO fondu iznosi više od 291 milijarde dinara i da je u ovom trenutku 81,6 milijardi nenaplativo. Riječ je o dugovanjima preduzeća koja su u procesu privatizacije, stečaju ili likvidaciji.
Bolju kontrolu poreskih obveznika Milosavljević očekuje uvođenjem modernog poreskog sistema sa elektronskim praćenjem i bez papirologije, koji će Srbija dobiti do kraja 2014. godine. On je naglasio da će efikasnijoj naplati doprinosa, a time i poboljšanju prihoda sistema PIO doprinijeti i rad Centralnog registra obaveznog socijalnog osiguranja, ukazavši da je u toku završna faza uspostavljanja njegovih funkcija.
Državni sekretar Ministarstva rada, zapošljavanja i socijalne politike Dragi Vidojević navodi da je prostor za smanjenje troškova penzijsko invalidskog sistema doveden do krajnjih granica i kao osnovni problem označio nedosljednu politiku praćenja naplate doprinosa, iako postoje pozitivni pomaci u odnosu na prethodne godine.
On je istakao da će nastavak reforme penzijskog sistema prije svega biti usmjeren na eliminaciju zastoja u naplati doprinosa, ukazavši da je siva ekonomija sastavni dio problema.
Kada je riječ o eventualnom uvođenju obaveznog privatnog osiguranja – sagovornici su saglasni – nema uslova i u ovom trenutku to nije realno. Tanjug