BEOGRAD, Pravni zastupnici Srbije u sporu po tužbi grčke kompanije “Mitilineos” zbog duga Rudarsko-topioničarskog basena Bor /RTB Bor/ saopštili su da tvrdnje ove grčke kompanije o dugu od 40 miliona dolara nisu tačne i da je riječ o manjem iznosu.
Advokatska kancelarija Karanović i Nikolić, te Petar Đundić, koji zastupaju Srbiju, istakli su u saopštenju da potraživanje Grka od 40 miliona dolara nije u skladu sa odlukom Arbitražnog suda u Ženevi.
U saopštenju se podsjeća da je “Mitilineos”, prema posljednjem preciziranom tužbenom zahtjevu, tužio Srbiju za iznos od 98,9 miliona dolara, uvećano za kamatu i troškove postupka, a ne 65 miliona kako je “Mitilineos” saopštio.
Tribunal je, ističu pravni zastupici Srbije, 22. avgusta obavezao Srbiju da “Mitilineosu” isplati 18.636.745 dolara, umanjeno za 571.672 dolara, kao i 16.165.247 dolara, umanjeno za iznos naknade obrade bakra, sa kamatom i troškovima postupka.
U saopštenju se navodi da je te iznose, izrekom odluke, tribunal dodatno umanjio za 51 odsto.
“Prema preliminarnim obračunima, obaveza Srbije, u skladu sa navedenom izrekom odluke, iznosi okvirno trećinu tužbenog zahteva”, istakli su pravni zastupnici, uz napomenu da će nadležne službe Vlade u najskorijem roku saopštiti zvanične informacije o visini dosuđenog iznosa.
Zastupnici dodaju da je Srbija uspjela da u arbitražnom postupku izdejstvuje višestruko umanjenje potraživanja “Mitilineosa”, čime je riješen veliki dio dugovanja RTB Bor, prenijeli su beogradski mediji.
Grčka kompanije “Mitilineos” je ranije saopštila da je Međunarodni sud sa sjedištem u Ženevi presudio prije par dana da Srbija ovoj kompaniji, zbog kršenja obaveza, mora da plati oko 40 miliona dolara nadoknade zbog RTB Bora.
Menadžment RTB je sa “Mitilineosom” 1998. godine, za vrijeme sankcija, potpisao ugovor o strateškom partnerstvu prema kojem su Grci za kupovinu rezervnih dijelova i obrtna sredstva uložili 16,9 miliona dolara, a u planu je bila i izgradnja nove Topionice vrijedne 130 miliona dolara.
“Mitilineos” je u metalurške pogone borske kompanije na preradu dopremao i koncentrat bakra, ali oko 4.000 tona crvenog metala, dobijenih topljenjem te sirovine, umjesto da se vrati Grcima, tokom 2000. godine iskorišteno je za isplatu plata radnicima RTV Bor.
Arbitražni spor pokrenut je 2012. godine, a grčka kompanija tražila je odštetu od 65 miliona dolara, koliko joj je RTB Bor navodno dugovao. Srna