BEOGRAD, U Uniji poslodavaca tvrde da im država duguje između 80 i 150 milijardi dinara, a u vladi odgovaraju da su platili sve što je planirano budžetom.
Sve obaveze Republike Srbije, koje su bile predviđene budžetom za 2009, u potpunosti su izvršene, kažu u vladi i navode da su krajem decembra, u odnosu na septembar, dugovi države smanjeni 7,7 milijardi dinara. Ipak, na pitanje, koliko vlada, odnosno njena ministarstva i javna preduzeća još duguju privredi, u Ministarstvu finansija nisu dali odgovor.
U Uniji poslodavaca Srbije tvrde da više od 1.600 firmi od pojedinih javnih preduzeća i ministarstva čekaju da im namire potraživanja, ali koliko im se duguje ukupno – ne znaju. Dragoljub Rajić iz Unije poslodavaca kaže da je na osnovu izvještaja pojedinih firmi sadašnji dug države i javnih preduzeća „težak” između 80 do 150 milijardi dinara.
Vlada je prošlog ljeta građevinskim firmama vratila oko 450 miliona evra, ali su ostala dugovanja iz 2008. godine. Zato su pozvali Ministarstvo finansija da sa onim firmama kojima država duguje zaključe ugovor o kompenzaciji po osnovu njihove obaveze za poreze i doprinose. Tako bi im se olakšalo poslovanje, a prije svega bi im se omogućilo da zaposlenima isplaćuju plate.
U Ministarstvu finansija, međutim, kažu da sada ne postoje zakonski osnovi koji bi omogućili kompenzaciju te vrste. Važeći zakon ne poznaje termin „prebijanja javnog duga”.
Takođe, ne postoji ni zakonska mogućnost da Ministarstvo finansija otpiše poreske dugove privrednim subjektima. Na osnovu člana 115. Zakona o poreskom postupku i poreskoj administraciji, moguć je otpis poreskih dugova, ali samo preduzećima koja su u procesu restrukturisanja i privatizacije, i to na osnovu odluke vlade.
U Uniji poslodavaca podsjećaju da po zakonu nije bilo moguće ni povezivanje staža, a to je, ipak, omogućeno i gubitašima, kompanijama u većinskom državnom vlasništvu.
„Ovo što mi tražimo je vanredna mera, jer poverioci javnih preduzeća i države ne mogu da isplaćuju plate zato što prethodno moraju da plate poreze i doprinose. Prebijanjem poreza i doprinosa za dug države tim preduzećima bi se omogućilo da isplate zarade zaposlenima i sprečila bi se otpuštanja radnika“, kaže Rajić. Politika