BIJELJINA, U bijeljinskoj industriji “Sava” završeno je treće ispitno ročište za ispitivanje potraživanja, te izvještajno ročište.Na ovaj način kompletirane su i obaveze i potraživanja, koja iznose preko 25 miliona maraka, rekao je stečajni upravnik, Nebojša Matić. Od ovog iznosa osporeno je preko 15 miliona, a prihvaćeno preko deset miliona maraka.
– Najveća potraživanja bila su od strane državnih organa, koja iznose preko 76 odsto ukupnih potraživanja ili 22 miliona i 445.000 maraka. Od tog iznosa osporeno im je oko 15 miliona, a prihvaćeno blizu osam miliona maraka. Dobavljači su tražili milion i 400.000 maraka, od čega je prihvaćeno 226.836 maraka, a osporeno je 261.775 maraka. Dug prema radnicima iznosi 12.794 marke, ili deset odsto ukupnih potraživanja, i prihvaćen je u cijelosti. Takođe, nije zanemariv ni dug prema poljoprivrednim proizvođačima, koji iznosi 192.313 maraka i prihvaćen je u cijelosti – objašnjava Matić. On je rekao da je izvršena i ukupna procjena imovine u “Savi”, te da iznosi 14 miliona i 955.000 maraka.
Po njegovim riječima, za okončanje cijelog stečajnog postupka i izradu plana reorganizacije, predložene su četiri varijante, a za 4. jula zakazana je Skupština povjerilaca, na kojoj će biti odlučeno o daljoj sudbini ovog preduzeća.
– Za radnike i ovaj region najbolji prijedlog jeste plan koji podrazumijeva podjelu postojećeg prostora na osam parcela, te osnivanje isto toliko firmi koje bi se bavile preradom poljoprivrednih proizvoda s ovih prostora. Jedan od uslova bio bi da se zaposli minimum 50 radnika u svakoj od firmi, te rad s novim tehnologijama – kaže Matić. Kao dobre varijante on ne isključuje ni ostala tri prijedloga, a to su da država, kao najveći povjerilac, izmiri obaveze prema drugim povjeriocima i napravi novu firmu, što se pozitivno pokazalo na primjeru “Romanije” iz Sokoca, ili da “Savu” kupi neki od privatnih biznismena, od kojih je za sada interesovanje pokazao Slobodan Pavlović.
Jedan od radnika, Branislav Vuković, koji u “Savi” radi 25 godina, kaže da bi za radnike bilo koja varijanta bila dobra, samo da firma ne ide pod stečaj.
– Mi, radnici, nadamo se najboljem. Svaka varijanta je dobra ako podrazumijeva nastavak proizvodnje i zapošljavanje radnika. Ipak, mislim da najveći broj radnika želi da država preuzme kormilo, izmiri obaveze prema povjeriocima i nađe strateškog kupca – dodao je Vuković. Fokus