BERLIN, Prvi slučajevi špijuniranja razgovora rukovodilaca njemačke telekomunikacione kompanije “Dojče telekom” (Deutsche Telekom – DT) s predstavnicima medija, kako bi se utvrdilo odakle u štampu “cure” povjerljive strateške informacije, datiraju još iz 2000. godine, a ne iz 2005. i 2006., kako je DT u priznao njemačkom nedeljniku “Špigl” (Spiegel), objavio je njemački dnevnik “Fajnenšel tajms Dojčland” (Financial Times Deutschland – FTD).
FTD je otkrio da su i njegovi novinari bili špijunirani, pored novinara časopisa “Kapital” (Capital), koji su za sada jedini identifikovani kao “žrtve” špijunaže.
DT je priznao “Špiglu” da je u periodu od 2005. do 2006. godine, kada je na čelu kompanije bio Kai-Uve Rike (Uwe Ricke), povjerio jednoj eksternoj kompaniji posao filtriranja poziva rukovodilaca kompanije i njihovog upoređivanja s brojevima telefona novinara, kako bi se otkrilo odakle povjerljive informacije “cure” u štampu.
Identitet nalogodavca te kontrole razgovora, međutim, još nije otkriven, a DT je u srijedu kategorički demantovao da je njegov sadašnji predsjednik Rene Oberman (Obermann), koji je na toj funkciji od kraja 2006. godine, bio umiješan u špijunažu.
DT je, međutim, priznao da je 2007. godine, kada je Oberman već rukovodio kompanijom, prikrio prvi otkriven slučaj špijunaže, prenio je francuski dnevnik “Mond” (Monde).