BERLIN, Evropski lideri saglasili su se danas da treba pojačati finansijske regulative kako bi bilo spriječeno ponovno izbijanje krize koja je gurnula svijet u recesiju, ističući da nijedno tržište niti finansijski proizvodi ne mogu ostati izvan kontrole.
“Sva finansijska tržišta, proizvodi i učesnici u tom procesu, uključujući fondove osiguranja i druge privatne investicione grupe moraju biti pod odgovarajućim nadzorom ili regulativom”, navodi se u zajedničkom saopštenju šefova vlada i država nakon današnjeg sastanka u Berlinu.
Najviši zvaničnici iz Velike Britanije, Francuske, Italije, Luksemburga, Španije, Holandije i Češke saglasili se o sedam ključnih tačaka, koje će iznijeti pred Evropski savjet 19. i 20. marta, a nakon toga i na sastanku G20 u Londonu.
Lideri su istakli da je potrebno da međunarodne institucije, uključujući Međunarodni monetarni fond, imaju veću ulogu u pružanju pomoći zemljama u finansijskim problemima i sprečavanju da države dospiju u slične probleme.
Današnjem sastanku u Berlinu, između ostalih, prisustovali su njemački kancelar Angela Merkel, britanski premijer Gordon Braun i francuski predsjednik Nikola Sarkozi.
Članice Grupe G-20 utvrdile su u novembru na sastanku u Vašingtonu plan o načinu rješavanja svjetske finansijske krize, a sastanak koji je zakazan za 2. april treba da bude vođen na tim osnovama.
Analitičari upozoravaju da među predstavnicima EU u G-20 neće biti lako postići sporazum pošto neki od lidera imaju različito mišljenje o novim pravilima na finansijskim tržištima, dok je bilo nesuglasica oko trgovine, uz optužbe o protekcionizmu.
Češko predsjedništvo EU i Evropska komisija izrazili su zabrinutost zbog pokušaja Francuske, Italije i Španije da zaštite svoje proizvođače automobila od efekata finansijske krize.