SARAJEVO, Preduzeća u većinskom vlasništvu Federacije BiH duguju najmanje 417,4 miliona KM za doprinose, poreze, dobavljačima i komunalnim firmama.
U Parlamentu FBiH tvrde da su za ovakvo stanje najodgovorniji menadžmenti firmi i Vlada FBiH koja treba da prati njihov rad, ali za stvaranje milionskih obaveza niko ne odgovara.
Ove obaveze biće izmirivane, između ostalog, obveznicama na teret FBiH i otpisom dugova, što je predviđeno Nacrtom zakona o finansijskoj konsolidaciji većinski državnih firmi koji će Predstavnički dom Parlamenta FBiH razmatrati na sjednici 23. februara.
“Najvjerovatnije će na sjednici biti inicirano pokretanje odgovornosti. Nisam siguran da je neko do sada smijenjen zbog lošeg rada”, kaže Safet Softić, predsjedavajući Predstavničkog doma Parlamenta FBiH.
Dok Softić smatra da su javna preduzeća izvan kontrole sistema i da Vlada FBiH u njima treba da uspostavi veću kontrolu, poslanik SDP Damir Mašić tvrdi da “Vlada stoji iza svih sumnjivih osoba na čelnim mjestima u preduzećima”.
Za sanaciju nagomilanih obaveza državnih firmi, po Zakonu o finansijskoj konsolidaciji, predviđena je prodaja imovine koja nije neophodna za obavljanje djelatnosti kako bi bili izmireni dugovi za plate i pokrenuta proizvodnja. Izdavanje obveznica na teret FBiH bilo bi korišteno za izmirenje dugova prema dobavljačima, komunalnim preduzećima i drugim povjeriocima. Dio duga za doprinose za zdravstveno osiguranje i osiguranje od nezaposlenosti bio bi otpisan. Iako u Nacrtu o finansijskoj konsolidaciji piše da za njegovu provedbu nisu potrebna dodatna sredstva iz budžeta FBiH, iz Ministarstva finansija FBiH kažu da je za svake obveznice potrebno pokriće, te da se iz budžeta moraju izdvojiti sredstva za njihovu emisiju.
“Šta znače Fondu MIO obveznice koje će dospjeti za, na primjer, deset godina”, kazali su u ovom ministarstvu.
Resorna federalna ministarstva su, prilikom dostavljanja podataka o obavezama preduzeća, napomenula da za neka od njih trenutno nemaju podatke kao što su “Krivaja”, “Orao” i FDM.
Remzo Lukač, koji je od maja 2008. godine v.d. direktora firme “Zrak”, ističe da se obaveze gomilaju deset godina i sumnja da će iko za to odgovarati jer se izmijenilo nekoliko uprava i nadzornih odbora.
Kazao je da je većinu od sedam miliona KM duga naslijedio, ali ni on nije u mogućnosti redovno plaćati doprinose zbog nedostatka posla.
“Složena je problematika. Ima svačije odgovornosti”, rekao je Lukač.
Zakonom o finansijskoj konsolidaciji predviđene su i kazne za prikazivanje netačih podataka i to od 500 do 15.000 KM za firmu i 50 do 3.000 KM za odgovornu osobu u preduzeću.
Najveći dužnici
Najveće obaveze za PIO, prema prikazu dugova koji su dostavila resorna ministarstva, imaju “Željeznice FBiH”, oko 42 miliona KM, “Agrokomerc” oko 33,2 miliona KM, “Vitezit” oko 13,3 miliona KM i KTK Visoko oko 11,3 miliona KM.
Za zdravstveno osiguranje najviše duguju KTK, oko 7,4 miliona KM, “Željeznice FBiH” oko 24 miliona KM i “Agrokomerc” oko 15,5 miliona KM. Poreske obaveze su najveće kod Željezare Zenica, oko 9,4 miliona KM, “Željeznica FBiH”, oko 10,8 miliona KM i “Agrokomerca” oko 13,5 miliona KM. Prema dobavljačima “Hidrogradnja” ima oko 10,7 miliona KM neizmirenih obaveza, “Željeznice FBiH” oko 35,6 miliona KM, “BH Telecom” 31 milion KM, HT Mostar oko 20 miliona KM, a “Agrokomerc” oko 12,5 miliona KM. Komunalnim preduzećima oko milion KM duguju Željezara Zenica i “Agrokomerc”, a “Željeznice” gotovo 500.000 KM. Nezavisne novine