BEOGRAD, Mreža za restituciju u Srbiji podržala je juče zalaganje predsjednika Vlade Srbije Aleksandra Vučića da se racionalnim i odgovornim gazdovanjem državnom imovinom umanje troškovi i povećaju budžetski prihodi.
Kako je navedeno u saopštenju Mreže za restituciju, premijer Vučić je juče iznio ključne razloge i ciljeve zašto je Srbiji neophodno umanjenje takozvane svačije i ničije, odnosno društvene i državne svojine.
“Jedan od ključnih razloga je da kao i u ostalim uređenim državama, država može da živi od ogovornih poreskih obveznika, koji plaćaju poreze na imovinu”, navedeno je u saopštenju, uz opasku da je u procesima takozvanih privatizacija u zadnjih 25 godina, taj proces u potpunosti izostao.
Samo u postupcima restitucije, do sada je preko 15.000 porodica započelo da donosi u republički budžet dugoročne, stabilne, održive i velike prihode od poreza.
Mreža za restituciju skrenula je pažnju da zbog neodgovornog, naslijeđenog sistema gazdovanja poljoprivrednim zemljištem u Srbiji, budžet Srbije gubi minimalno 200 miliona evra godišnje, a slično je i sa drugom dominantno nepopisanom imovinom u Republici Srbiji.
Pred Vladom Srbije je idealna prilika da u narednih nekoliko dana, usvajanjem Prijedloga Zakona o izmjenama zakona o restituciji, obezbjedi brže vraćanje poljoprivrednog zemljišta i prihode od poreza koji će višestruko prevazići prihode koji su se mogli ostvariti primjenom zakona o prodaji državnih vila.
Za razliku od na brzinu podmetnutog nacrta zakona o prodaji nepokretnostu u državnoj svojini, bez ikakve javne rasprave, nacrt Zakona o izmjenama zakona o restituciji je izradila radna grupa koju je još krajem prošle godine formirao Ministar pravde, a javna rasprava je okončana još 26. juna ove godine.
Izmjenama Zakona o restituciji, i ukidanjem neosnovanog ograničenja vraćanja objekata sa kojima gazduje problematično preduzeće DIPOS, do kraja godine bi se obezbjedili poreski i drugi prihodi veći od onih koji su bili mogući da je sporni zakon o prodaji određenih nepokretnosti u svojini RS stupio na snagu, navedeno je u saopštenju Mreže za restituciju. Tanjug