RIM, Proizvodnja hrane u svijetu mora biti udvostručena do 2030. godine, a poljoprivrednici u siromašnim zemljama moraji dobiti veću podršku, navodi se u sinoć usvojenoj deklaraciji na samitu UN o aktuelnoj krizi hrane.
Lideri iz 181 zemlje obavezali su se da će ispuniti ovaj cilj poslije trodnevnog sastanka u Rimu čije su glavne teme bile nestašica i rastuće cijene hrane, prenosi Bi-Bi-Si.
Generalni sekretar UN Ban Ki Mun upozorio je da je za ublažavanje krize godišnje neophodno 20 milijardi dolara.
Državnici i predstavnici humanitarnih organizacija pozdravili su usvajanje završnog saopštenja kao znak da je poljoprivreda, a posebno pomoć farmerima u siromašnim zemljama, ponovo na dnevnom redu.
“Prvi put je poljoprivreda stavljena u centar pažnje na svjetskoj sceni. Godinama je bila u zapećku”, rekao je Bi-Bi-Siju ministar poljoprivrede Južnoafričke Republike Lulu Singvana.
Učesnici samita naglasili su da je, u ovom trenutku, 862 miliona ljudi širom svijeta neuhranjeno i da je takva situacija neprihvatljiva, imajući u vidu raspoložive resurse.
Specijalni izvjestilac UN o problematici hrane Olivije De Šuter izjavio je da je usvajanje završne deklaracije “znak da međunarodna zajednica nastupa jedinstveno”.
Predstavnici nevladinih organizacija žale se da su bili isključeni iz rasprava na samitu i da u usvojenoj izjavi nema konkretnih prijedloga.
Organizacija UN za hranu i poljoprivredu saopštila je da cilj samita nije bio da se dobiju finansijska obećanja, ali je napomenula da joj je potrebno desetostruko povećanje budžeta, do nivoa od 30 milijardi dolara godišnje, kako bi pomogla poljoprivrednicima da proizvode hranu za svoje zajednice i države.