BEOGRAD, Od ukupno oko šest milijardi dinara koliko je, prema podacima Trezora, država prihodovala od iznajmljivanja nekretnina u 2013. godini, samo je 852 miliona završilo u republičkoj kasi.
Ostatak se našao na računima korisnika javnih sredstava – pokrajina, lokalne samouprave, javna preduzeća… Vlada Srbije nema kontrolu raspolaganja državnom nepokretnom imovinom zbog čega se propušta prilika da se uvećaju prihodi u republičkom budžetu. Zapravo, država još ne zna koju sve imovinu posjeduje i kolika joj je vrijednost. Do danas je popisano samo sedam milijardi 112 miliona državnih kvadrata vrijednih svega 683 milijarde dinara. Tačnije, u zvaničnoj evidenciji, za samo 20 odsto nepokretnosti je iskazana vrijednost.
Ovo je rezime izvještaja o reviziji svrsishodnosti poslovanja – “Raspolaganje nepokretnostima u svojini Republike Srbije”, koji je uradila Državna revizorska institucija i predstavila prvo Odboru za finansije Skupštine Srbije, a potom i medijima.
Na “meti” revizora bila je Republička direkcija za imovinu. Kako kaže Radoslav Sretenović, predsjednik Državne revizorske institucije, Direkcija za imovinu nije uspostavila jedinstvenu evidenciju državnih nepokretnosti, a u bazi podataka bilo je ukupno 551.946 unosa. Taj broj ne znači i broj popisanih nepokretnosti. Jer, na primjer zgrada ministarstava u Nemanjinoj ulici u Beogradu, iako je jedna cjelina, upisana je po dijelovima u bazu podataka čak 31 put, dok je zgrada Ministarstva finansija upisana 11 puta. Dakle, evidencija nije pouzdana i nimalo ne odgovora stvarnom stanju na terenu.
– Država već dvadeset godina nema evidenciju niti kontrolu nad raspolaganjem nekretninama u svom vlasništvu, pa je usljed toga propuštena prilika da se po tom osnovu uvećaju i prihodi – istakao je Sretenović. – Revizijom je utvrđeno da Vlada nema organizovan sistem raspolaganja nepokretnom imovinom u Srbiji, da pored toga korisnici raspolažu nepokretnostima bez saglasnosti Republičke direkcije za imovinu i zaključka Vlade, da korisnici ne primjenjuju tržišne principe i ne sprovode neophodne mjere.
DRI je zato Vladi preporučila da krene u izradu strategije i plana upravljanja i raspolaganja nepokretnostima, da naloži Ministarstvu finansija da normativno uredi način i rokove sprovođenja propisa za korisnike budžetskih sredstava, da zaduži organ koji će izvršiti popis, da zaduži Republički geodetski zavod i Republičku direkciju za imovinu da formiraju evidenciju o nepokretnostima…
Vrhovni državni revizor Svetlana Toma Anokić, istakla je da sada ne može da se utvrdi koliki su gubici države jer nije utvrđeno činjenično stanje čime država raspolaže.
Loši propisi, njihova neusaglašenost otvorili su prostor za ovako nedomaćinsko gazdovanje državnom imovinom u protekle dvije decenije. Uz to, s obzirom na to da je ovo revizija svrsishodnosti poslovanja, DRI nema osnov da podnese prijave, ni prekršajne niti krivične.
Unosi
Od ukupno 551.946 unosa u bazu podataka Republičke direkcije za imovinu, 441.516 nema iskazanu knjigovodstvenu revalorizovanu vrijednost, za 7.027 nije naveden naziv korisnika, 165. 147 nije svrstano u vrste i podvrste nepokretnosti, a 2.651 je bez naziva vrste nepokretnosti.
Na listi 100 zakupaca
Prema podacima koje je “Novostima” dostavila Republička direkcija za imovinu, trenutno ova institucija ima ukupno 100 ugovora sa zakupcima državnih poslovnih kvadrata. Uz to, Ministarstvo odbrane kao korisnik državne imovine ima 22 ugovora o zakupu nepokretnosti. Hoće li ove nekretnine biti i predmet prodaje po predloženom zakonu o prodaji određenih nekretnina u svojini Republike, koji je ušao u skupštinsku proceduru, još nije poznato. Na spisku zakupaca kod Direkcije za imovinu su, primjera radi, firme “Hleb i kifle”, “C market”, “Službeni glasnik”, “VIP mobil”, “Sberbanka”, “Telekom Srbija”… Novosti