BEOGRAD, I pored mnogo priče i obećanja Srbija još nije učinila mnogo po pitanju depolitizacije javnih preduzeća, a kako „Novosti“ saznaju, još ne postoji nikakav pripremni dokument koji bi ukazao da Vlada zaista namjerava da uđe u taj proces. Da od depolitizacije, zapravo, nema ništa, indirektno, kaže i potpredsjednik Vlade Božidar Đelić koji smatra da u državnim preduzećima država mora da imenuje svoje predstavnike. U njima moraju da postoje, kako je Đelić rekao u utorak na godišnjoj konferenciji Fakulteta za ekonomiju, finansije i administraciju – i politička odgovornost i političke poluge.
– Bitno je da političke partije ne utiču na normalno funkcionisanje birokratije i da postoji dobar balans politike i birokratije – rekao je Đelić. – Ko će da postavlja ljude u državnim preduzećima, ako ne država.
Reformu javne uprave u Srbiji prati Svjetska banka. – Podržali smo dobrovoljni odlazak iz javnog sektora, ali to svuda ima loše efekte, jer se dio ljudi, iako potpišu da se neće vratiti, na kraju opet pojave u javnoj upravi. Znamo za takve slučajeve i u Srbiji – rekao je Vilijam Dilindžer, vodeći stručnjak Svjetske banke.
– Smatramo da treba povećati platne razlike između onih na vrhu i na kraju ljestvice, jer treba zadržati najbolje. Srbija ima previše prosvjetnih radnika, a nema toliko djece. Ima mnogo zaposlenih u zdravstvu, odnosno negdje ih ima previše, a negdje ih nema dovoljno. Primjetili smo da postoji 600 različitih koeficijenata za obračun plata. Smatramo da tu treba da se nađe dosljedniji i pravičniji sistem.
Goran Pitić, predsjednik Savjeta FEFA, poručuje da politika mora da budu partner biznisu.
– Nemamo vremena za gubljenje, jer drugi idu naprijed – rekao je Pitić. – Moramo da imamo veću konkurentnost i veću produktivnost. Imamo strategije i akcione planove i svi govore šta treba uraditi, ali je razlika u onome šta se ostvaruje.
Izmještanje odluka
Vidim napor da se dio odluka izmjesti iz izvršne vlasti i da ih donose eksperti. Izuzetno bitne odluke u nekim agencijama se donose sa malim nadzorom i malom transparentnošću. Moramo vidjeti gdje je najveća odgovornost i transparentnost i tu donositi odluke – zaključio je u utorak Đelić. Novosti