BEOGRAD, Šta je tačno preostalo od imovine izbrisanih 8.825 preduzeća nad kojima je do sada sproveden automatski stečaj, još je nepoznanica. Po slovu zakona, imovina firmi nad kojima sud sprovede ovakvu vrstu stečaja automatski prelazi na državu, a država, pak, pojma nema šta posjeduje.
– Suština je što se prilikom sprovođenja automatskog stečaja imovina ne popisuje, tako da je najveći problem Republičke direkcije za imovinu, koja je nadležna za imovinu koju je država stekla na takav način, upravo to što ne zna šta je stekla – kaže, za „Novosti“, Srba Panić, pomoćnik direktora Republičke direkcije za imovinu.
Po svemu sudeći, donošenje rješenja nadležnih trgovinskih sudova u kojima se navodi da imovina preduzeća koja su otišla u automatski stečaj postaje imovina RS, bez navođenja u čemu se sastoji ta imovina, pred Direkciju postavljaju novi zadatak. Postavlja se pitanje ko će, sada, da popiše tu imovinu?
– Pretpostavka je da preduzeća koja imaju blokirane račune pa tokom tri ili dvije godine ništa ne plaćaju, više i nemaju bilo kakvu imovinu s kojom bi mogli da rade – objašnjava Panić.
Najlogičnije je da se imovina firmi popiše u samom stečajnom postupku, što je već zadatak stečajnih upravnika u redovnim stečajnim postupcima. Međutim, trgovinski sudovi pri sprovođenju automatskog stečaja, za koji povjerioci nisu zainteresovani, nisu nadležni da utvrđuju spisak imovine. Oni od NBS dobijaju samo spisak preduzeća čiji su računi u blokadi, i to sa podatkom o iznosu blokade i broja zaposlenih. Nikakvih podataka o imovini nema. Ipak, pretpostavku da je ovdje riječ samo o „tašna-mašna“ preduzećima, bez ikakve imovine, treba bar provjeriti.
Inače, broj firmi nad kojima će se sprovesti automatski stečaj sve je veći. Prema podacima Narodne banke Srbije, uslove za odlazak u automatski stečaj lani su ispunila 13.783 pravna lica, pošto su im računi bili u neprekidnoj blokadi tri godine. U prva tri mjeseca 2011, spisku se pridružilo još 6.237 pravnih lica koja su u blokadi dvije godine, što ukupno čini 20.020 firmi kojima sljeduje stečaj.
Izbrisani
Od početka primjene Zakona o stečaju, Agencija za privredne registre izbrisala je tačno 8.825 privrednih društava na osnovu pravosnažnih sudskih rješenja, dobijenih iz privrednih sudova – rečeno je za „Novosti“ u APR.
– U ovoj godini, zaključno sa 5. aprilom, po ovom osnovu je izbrisano 2.841 preduzeće. Novosti