BEOGRAD, Da je i dalje najisplativije raditi za državu, govore podaci do kojeg su došle „Novosti“.
Naime, dok je realno prosječna zarada u oktobru pala 1,9 odsto u odnosu na isti mjesec prošle godine, malobrojna su javna preduzeća koja nisu iskoristila mogućnost da od početka godine podignu plate, ali i da prime nove radnike. Upoređujući brojke jasno je da zaposleni u javnim, odnosno državnim firmama imaju i do 40 odsto višu platu od ostatka privrede.
Prema istraživanju „Novosti“, zarade državnih službenika u Srbiji su za prvih deset mjeseci ove godine porasle od 2.456 do čak – 13.667 dinara, a u tome prednjače „Skijališta Srbije“, „Srbijagas“ i Aerodrom „Nikola Tesla“. Jedini izuzetak, sa smanjenjem zarade od čak 6.681 dinara je nacionalni avio-prevoznik „Jat ervejz“.
Koverte
Polazna tačka istraživanja „Novosti“ bilo je poređenje Analize poslovanja javnih preduzeća za 2010. godinu sa svježim podacima. Sva preduzeća dostavila su nam broj zaposlenih na dan 1. decembar, kao i prosječnu zaradu za oktobar ove godine.
Najveće plate među državnim firmama primaju zaposleni u „Transnafti“ kojih je sad više za 19 u odnosu na početak godine. U „Skijalištima Srbije“ koji je smanjio broj zaposlenih za 20, prosječna plata povećana je za čak – 13.667 dinara. Za nijansu „lošije“ prošli su radnici „Srbijagasa“, koji sada, u prosjeku, primaju za oko 10.000 više nego lani, a zaposleno je i 60 novih radnika.
– Kupili smo nekoliko distribucija i preuzeli nekoliko firmi, pa se tako povećao i broj radnika – obrazlaže za „Novosti“ Dušan Bajatović, prvi čovjek „Srbijagasa“. – Kako je planirano, kada budemo završili preuzimanja ostalih firmi, ukupan broj zaposlenih u „Srbijagasu“ trebalo bi da bude 1.211.
U „Elektromreži Srbije“ se od početka godine nije promijenio ni broj zaposlenih, ni prosječna plata. Preduzeće za podzemnu eksploataciju uglja Resavica, u odnosu na lani, ima 81 radnika više sa platom koja je, u prosjeku 4.684 dinara viša.
Radnici
„Elektroprivredu Srbije“ napustilo je, od prošle godine, 135 radnika. U domaćoj elektroprivredi sada je 33.995 zaposlenih, među kojima su i radnici preduzeća na KiM. Njihove koverte sada su deblje za 3.625 dinara od prošle godine.
Činjenicu da je većinski u državnom vlasništvu „Telekom Srbija“ je, prethodnih godina, plaćao prilično visokom cijenom. Prije svega, time što su je, iako je jedna od najprofitabilnijih firmi u Srbiji, sa više od 15 milijardi dinara godišnje dobiti, uvijek stavljali u „isti koš„ sa javnim preduzećima, uglavnom gubitašima. I zaposleni u ovoj telekomunikacionoj kompaniji plaćali su danak kroz zamrzavanje plata, svaki put kada je država to naređivala javnom sektoru. Istovremeno, opet odlukom države, tržište telekomunikacionih usluga otvareno je i za druge kompanije, što je dovelo i do odliva stručnog kadra. Kompanija je, za godinu dana, smanjila broj radnika za 585, a prosječna plata je sada za 4.684 dinara viša.
Aerodrom „Nikola Tesla“ a.d. u kojem je država vlasnik 83 odsto akcija, a preostalih 17 odsto je u privatnom vlasništvu, zapošljava 431 radnika. U odnosu na prošlu godinu, aerodrom ima 11 radnika više, a prosječna zarada je za 8.510 dinara veća.
– Tokom 2009. i 2010. godine aerodrom „Nikola Tesla“ nije primio nijednog novog radnika. Prošle godine smo imali 13 odsto više putnika, a ove godine 16 odsto. U planu poslovanja za ovu godinu je predviđeno povećanje broja zaposlenih zbog povećanog obima posla, ali je 11 novih radnika primljeno tek prije mjesec dana. Broj zaposlenih i zarade su u skladu sa planom poslovanja i zakonom – kažu na beogradskom aerodromu „Nikola Tesla“.
JP „Pošte Srbije“ trenutno imaju 15.062 zaposlena, odnosno 112 manje nego lani. Prosječna plata je 2.456 dinara viša nego lani. U JP „Putevi Srbije“ na neodređeno vrijeme zaposleno je 1.155 radnika, a na određeno 137, i uglavnom su to inkasanti na naplatnim rampama. Uz veći broj zaposlenih, više su i plate i to za 5.841 dinara.
Minus – plus
„Željeznice Srbije“ sada imaju 400 radnika manje nego prošle godine, ali su plate više u prosjeku 3.145 dinara. „Jat ervejz“ upošljava 1.166 radnika, odnosno 125 manje nego prošle godine. Ovo je jedino državno preduzeće gdje je prosjek zarada u posljednjih deset mjeseci smanjen, i to za 6.681 dinara. Broj zaposlenih u JVP „Srbijavode“ je isti kao i prošle godine, a zarada im je za 4.375 dinara viša nego lani. U JP „Srbijašume“ smanjen je broj zaposlenih, a plate su im desetak odsto više nego na početku godine. Novosti