BEOGRAD, Kršenje prava radnika u Srbiji je veoma učestala i rasprostranjena pojava i država često neefikasno reaguje u takvim situacijama, kaže Saša Janković.
Zaštitnik građana napominje da ponekad i sama država krši prava zaposlenih građana.
“Ponekad i sama država, kao poslodavac, krši prava svojih građana, a nekada i zakonski propisi pogoduju neostvarivanju prava građana i njihovog kršenja”, rekao je Janković na 4. Kongresu Asocijacije slobodnih i nezavisnih sindikata (ASNS),
Janković je pozvao na efikasnije poštovanje zakonskih propisa koji garantuju zaštitu prava građana, i ukazao na neke oblike kršenja radničkih prava, kao što su rad “na crno”, nemogućnost korišćenja dnevnog, nedjeljnog i godišnjeg odmora, kao i neplaćanje prekovremenog rada.
On je podsjetio da je nedavno postignut dogovor da država i njeni organi neće stupati u poslovne odnose s preduzećima, koja ne ispunjavaju svoje obaveze prema radnicima.
Zaštitnik građana je pozvao građane koji znaju da poslodavci ne isplaćuju obaveze prema njima, a žele da sklope neki oblik ugovora sa državom, da se obrate zaštitniku građana.
On je ukazao da poslodavci, s obzirom na promjene na tržištu i u skladu sa svojom poslovnom politikom, “imaju pravo da promjene broj radnika, ali to ne smiju učiniti iz hira”.
“Država se mora postaviti kao garant minimalne korektnosti odnosa poslodavaca i radnika”, kazao je Janković i naveo da se u posebno teškom položaju nalaze radnici u malim sredinama, koji ne smiju da govore o nekorektnom odnosu svojih poslodavaca, jer znaju da će im to “zatvoriti vrata” i drugih poslodavaca.
Zamjenik premijera i ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić izjavio je da se zalaže za veći uticaj sindikata u Srbiji, a da bi državno rukovodstvo, ne samo u periodu izbora, trebalo da se osvrne na položaj radnika i njihovih prava, koja se, kako je dodao, iz godine u godinu smanjuju.
Dačić je poručio i da poslodavci, koji u procesu privatizacije kupuju preduzeća, nisu “vlasnici radnika” i napomenuo da je u Srbiji izgrađen sistem u kome se ponekad suviše oštro poništava sve što je bilo dobro u doba socijalističkog sistema, a mnoga radnička prava se shvataju kao element prošlosti.
Predsjednica ASNS Ranka Savić istakla je da je društvena stvarnost za pripadnike svijeta rada u Srbiji ispod civilizacijskog minimuma koji su savremena društva dostigla na početku 21. vijeka.
“Ukoliko želimo da ostvarimo osnove interese i ciljeve, kao što su zaposlenost, pristojne zarade, zdravlje i bezbijednost na radu, neophodno je da izgradimo demokratsko, humano društvo, zasnovano na vladavini prava i poštovanju međunarodnih standarda”, ukazala je Savićeva.
Ona je dodala da će ta sindikalna organizacija nastaviti da se zalaže za efikasnije mehanizme socijalnog dijaloga, uspostavljanje sistema kolektivnog pregovaranja, kao i za kolektivno pregovaranje na granskom nivou. Tanjug