BEOGRAD, Stanje na tržištu ulja nije bolje ni poslije najave da će Republičke robne rezerve intervenisati. Kartelisana privreda i neefikasna država glavni su krivci za ovakvo stanje na tržištu, ne samo jestivog ulja, nego i ostalih prehrambenih proizvoda, mlijeka, šećera, ocjenjuju ekonomisti i potrošači.
I nakon intervencije iz Rezervi, ulje će biti skuplje od doskorašnje cijene, koja se kretala od 109 do 115 dinara i iznosiće 119. U vodećim trgovinama od srijede skuplje je ulje “vital” i “sunce” i košta 139 do 143 dinara, “cvet Banata” dostiže 128, dok “dijamant” i dalje staje oko 109 dinara.
Petar Bogosavljević, predsjednik Pokreta za zaštitu potrošača kaže da je Ministarstvo trgovine i Robne rezerve trebalo da djeluju preventivno, da ne dođe do tako velikih nestašica.
– Mi smo već i ranije upozoravali da ukoliko Ministarstvo trgovine nešto ozbiljno ne učini i ne sankcioniše kartelsko dogovaranje uljara, mljekara i drugih proizvođača, da će doći do ozbiljnih posljedica – ističe Bogosavljević. – Evo, sada smo već svjedoci da ne samo što svakodnevno rastu cijene, nego ima i vještačkih nestašica.
Ovakvo stanje na tržištu ekonomista Saša Đogović objašnjava činjenicom da u prehrambenom sektoru Srbije postoji prećutni dogovor između vodećih glavnih proizvođača hrane o formiranju cijena. Karteli mogu da se dogovore koliko da proizvedu, koliko robe da izbace na tržište, eventualno da stvore manju ponudu i prave pritisak na rast cijena…
– Na našem nesređenom tržištu monopoli u proizvodnji hrane su nastali spontano, stihijski tokom privatizacije, a država ne čini ništa da se to spriječi – dodaje Đogović. – Čak se, kao sada u slučaju ulja reaguje dosta pasivno i naknadno, kada su već pričinjene štete, pa tako na kraju ceh plaćaju potrošači.
Robne rezerve su, kaže Đogović, već na bazi svojih procjena trebalo da znaju da li će i kada da intervenišu, i da blagovremeno reaguju, brže i efikasnije, što bi se odmah odrazilo na nivo cijena na tržištu.
– To ukazuje da Rezreve nemaju tržišnu orijentaciju – smatra Đogović. – Intervencija od 5.000 tona je samo “kap u moru” i to je samo jedan “most” da se kupci naviknu na veće cijene. Jer, sa postojećim nivoom cijena energenata i sirovina, neminovno je da će doći do poskupljenja.
Ulje iz rezrevi 119 dinara
Ulje iz Robnih rezervi biće prodavano po cijeni od 119 dinara po litru, odlučila je Vlada Srbije. Kako kaže ministar za trgovinu Slobodan Milosavljević, očekuje se da nakon intervencije, cijena ulja na tržištu bude stabilizovana između 120 i 125 dinara. Novosti