BEOGRAD, Bez bankarskih garancija države za kredite vrijedne gotovo 250 miliona evra, zbog mjera štednje Vlade Srbije, ove godine mogao bi da ostane i “Srbijagas”.
Da bi se ispunio dogovor sa MMF, najveći domaći distributer gasa mogao bi da ostane uskraćen za nova zaduživanja kojima bi pokrio tekuću likvidnost, investicione projekte i gasifikovao “Fijatov” pogon u Kragujevcu. U “Srbijagasu”, ipak, smatraju da će nova ulaganja morati sa sačekaju novu vladu, ali da se podizanje kredita za opstanak ne dovodi u pitanje.
U budžetu Srbije za ovu godinu bilo je planirano da država garantuje “Srbijagasu” za kredite kod komercijalnih banaka. Tako bi ovo preduzeće moglo da pozajmi 190 miliona evra za tekuću likvidnost, 50 miliona evra za investicione projekte i 9,5 miliona evra za gasifikaciju kragujevačke fabrike automobila. Ali, u sječi troškova preživjela su samo četiri projekta, među kojima nije “Srbijagas”.
Trenutna zaduženja ovog preduzeća iznose oko 620 miliona evra, a sa ovom sumom popela bi se na 870 miliona evra. Kako za “Novosti” objašnjava Dušan Bajatović, prvi čovjek najvećeg srpskog gasnog preduzeća, garanciju za zajam kojim će opstati odobriće Skupština Srbije zakonom o zaduživanju na nekom od sljedećih zasjedanja.
– Sigurno dobijamo garanciju za kredit od 190 miliona evra, kojim ćemo pokriti tekuću likvidnost – uvjeren je Bajatović. – Jer, sadašnja cijena gasa niža je za 28 odsto u odnosu na tržišnu, zbog oscilacija u kursu. Nama privreda, toplane i distribucije duguju oko 700 miliona evra, plaćanje se razvlači na cijelu godinu, a mi na početku svakog mjeseca moramo da imamo novca da bismo platili “Gaspromu”. Ali, ostala ulaganja moraće da sačekaju sljedeći saziv vlade.
Oko 70 miliona evra za finansiranje izgradnje “Južnog toka” kroz Srbiju moraće da bude obezbjeđeno do kraja maja, kako bi radovi počeli u septembru.
– Ni u ovom budžetu nije bilo pomena o “Južnog toka”, pa razmatramo mogućnosti da novac obezbjedimo uz pomoć korporativnih garancija ili da nam pomognu ruski partneri – kaže Bajatović.
Ugovor sa “Gaspromom” o desetogodišnjoj isporuci gasa je gotov, a još traju pregovori o nižoj cijeni. Da bi bio potpisan, potrebno je da skupštine Srbije i Ruske Federacije usvoje međudržavne sporazume.
Poskupljenja na jesen
Cijena gasa mirovaće do kraja grijne sezone, kao što smo i obećali, a o novoj cijeni moglo bi da se govori u septembru – kaže Dušan Bajatović. Novosti