Capital.ba

Drvoprerađivači uskoro potpisuju ugovore sa „Šumama RS“

16.01.2023. / 15:30

BANJA LUKA – Drvoprerađivači u Republici Srpskoj najkasnije do kraja naredne sedmice potpisaće ugovore sa „Šumama RS“ o isporuci drvnih sortimenata za ovu godinu, potvrđeno je za CAPITAL.

FOTO: Pixabay

 

Pomoćnik ministra za šumarstvo i lovstvo RS Goran Zubić potvrdio je za naš portal da je razlog zbog koga je ove godine kasnilo potpisivanje ugovora kašnjenje sa dostavljanjem podataka, kao i formiranje nove Vlade RS, ali ističe da su preduzeti potrebni koraci kako drvoprerađivači ne bi trpili štetu.

„Drvoprerađivačima su privremeno dodijeljene određene količine drvnih sortimenata da ne stoje i ne ispaštaju zbog nepotpisivanja godišnjih ugovora. U finalnoj fazi je obračun i u toku ove ili iduće sedmice biće objavljena raspodjela i pristupiće se potpisivanju ugovora sa „Šumama RS“, kaže Zubić za CAPITAL.

On precizira i da kašnjenje nema veze sa formiranjem novog odjeljenja za drvopreradu u okviru Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, koje je predviđeno izmjenama Zakona o republičkoj upravi.

„To odjeljenje neće vršiti raspodjelu, jer će se to i dalje raditi u „Šumama RS“, kaže Zubić.

On dodaje da je za formiranje odjeljenja potrebno promijeniti pravilnik o sistematizaciji, ističući da će odjeljenje funkcionisati u okviru sektora za šumarstvo i lovstvo.

Prema saznanjima našeg portala, premijer RS Radovan Višković insistirao je na izmjenama Zakona o republičkoj upravi kojima je oblast „inudstrijske prerade drveta i proizvodnja finalnih proizvoda od drveta“ iz Ministarstva privrede i preduzetništva prebačena u Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede.

„Premijer je od bivšeg ministra privrede i preduzetništva Vjekoslava Petričevića tražio da u okviru ministarstva formira posebno odjeljenje za drvopreradu. Međutim, Petričević je iz nekog razloga odugovlačio sa tim i Višković je na kraju odlučio da se taj posao prebaci u Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, jer je ocijenio da će to brže profunkcionisati u okviru tog ministarstva“, objašnjava naš sagovornik.

On dodaje da su najveći drvoprerađivači u Srpskoj, među kojima su vlasnik „Drvoprodeksa“ iz Banjaluke Darko Partalo i Janko Petrović iz bratunačkog „Petroprojekta“, najzainteresovaniji za formiranje posebnog odjeljenja za drvopreradu.

„Najbliži mjestu načelnika tog odjeljenja je aktuelni direktor šumskog gazdinstva „Klekovača-Potoci“ iz Istočnog Drvara Milan Kecman. On je to šumsko gazdinstvo izvukao iz milionske dubioze u koju su ga doveli njegovi prethodnici, a prije odlaska na tu funkciju radio je u resornom ministarstvu i veoma dobro poznaje nomotehnička pravila. On će imati zadatak da pripremi zakon o drvoprerađivačkoj djelatnosti, kao i podzakonske akte i kriterijume na osnovu kojih bi ubuduće trebalo da se boduju drvoprerađivači i vrši raspodjela šumsko-drvnih sortimenata“, objašnjava naš izvor.

Dodaje i da najveći drvoprerađivači žele da se ubuduće sa „Šumama RS“ potpisuju višegodišnji ugovori o isporuci drvnih sortimenata i da će im se vjerovatno izaći u susret.

CAPITAL: Darko Momić

Preuzimanje dijelova teksta ili teksta u cjelini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.capital.ba
Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!