BANJALUKA, Pojedini drvoprerađivači iz RS u posljednje vrijeme robu kupuju na području FBiH, dok šumska gazdinstva iz RS ne mogu prodati svoje posječene drvne sortimente, saznaju “Nezavisne”.
Pored toga, među tim drvoprerađivačima su i oni koji su dobili podsticaje za izvoz. Kako smo uspjeli saznati, najteža situacija sa prodajom trupaca je na područjima šumskih gazdinstava u Istočnom Drvaru, Petrovcu, Ribniku, Šipovu, te u Mrkonjić Gradu. A, da ima problema potvrdili su nam i sami radnici u tim šumskim gazdinstvima, koji su kazali da u ovom mjesecu nisu radili ili rade manjim kapacitetom i po petnaestak dana, jer na lagerima imaju previše sirovine koju ne mogu prodati.
Prema njihovim riječima, drvoprerađivači idu po trupce u FBiH, prije svega u Livanjski kanton, koji im je ponudio nešto povoljniju cijenu. Pored toga, uspjeli smo saznati da po robu u FBiH idu četiri drvoprerađivača iz Mrkonjić Grada, koji su i korisnici podsticaja za izvoz. Isto tako, po trupce u FBiH idu i tri drvoprerađivača iz Istočnog Drvara, ali i drugih opština.
Naime, ŠGD “Hercegbosanske šume” (HBŠ), sa sjedištem u Kupresu, nedavno su raspisale prodaju između 40.000 i 50.000 kubika šumskih sortimenata, uz mogućnost avansnog plaćanja. U preduzeću “Iskra” d.o.o. iz Mrkonjić Grada, koje je korisnik ovog podsticaja, rekli su da su prije nekoliko dana dovezli jedan kamion trupaca iz FBiH, jer su vidjeli da to radi i dosta firmi iz Mrkonjić Grada, zbog navodne razlike u klasiranju i cijeni.
“Još nisam vidio te trupce i ne znam da li je tačno što pričaju da je razlika. Međutim, ubuduće trupce nećemo nabavljati iz FBiH, zbog našeg odnosa sa ‘Šumama RS’ sa kojima sarađujemo dugi niz godina”, rekao je Miloš Jović, vlasnik ovog preduzeća. Pored ove firme, saznali smo i da po robu u FBiH idu i druge firme iz Mrkonjić Grada, kao što su “Šumatrans”, “MG Domino”, D.D.M.D. d.o.o., zatim “Škrbić” d.o.o., “Miss Best” i “Drvo promet” iz Istočnog Drvara.
Milorad Morača, predsjednik Sindikalne organizacije ŠG “Potoci” Istočni Drvar, rekao je da su zbog toga i oni ostali bez kupaca.
“Sad smo došli u situaciju da je maj, kada bi trebalo najviše raditi, a mi ne radimo. Stojimo, ne proizvodimo, roba propada, a sjećate li se priče sa početka godine kako naši drvoprerađivači moraju biti zadovoljeni robom”, rekao je Morača. Naveo je da je svakim danom sve manje kupaca te da nema svrhe sjeći.
“S obzirom na to da imaju kvalitetnu robu kao našu i što se kod njih ne primjenjuje isti standard kao kod nas za klasiranje, onda je svaki taj kamion jeftiniji nego u našim šumama”, kazao je on. Sa druge strane, u JP “Šume RS” su rekli da su upoznati sa ovom problematikom, te da vode računa da ne stvore velike zalihe, kako ne bi nastale štete od insekata, prije svega, potkornjaka. Međutim, mnogi su mišljenja da je gašenjem preduzeća “Finvest” u Livanjskom kantonu, uništena drvoprerada, jer je to veliko područje i velika količina robe na raspolaganju, pa sad drvoprerađivači iz RS idu tamo, uplaćuju avansno i dobijaju robu. Dragan Lukač, načelnik opštine Istočni Drvar, rekao je da je propast “Finvesta” dovela do toga da u Livanjskom kantonu ne mogu akumulirati svu tu preostalu sirovinu i daju je po nižim cijenama, jer već pet godina nemaju zakon o šumama.
“Cijene prilagođavaju da budu niže od okruženja, da privuku kupce i oni moraju da lansiraju tu robu, a kod nas imaju više cijene, ali plaćaju na poček”, kazao je Lukač. Goran Zubić, pomoćnik ministra poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RS, rekao je da su upoznati sa ovim problemom i ukoliko bude nastavljeno onda će se uključiti kako bi tražili rješenje. Nezavisne novine