BANJALUKA, U desetak škola na području opština Srebrenica, Bratunac i Milići biće realizovan pilot-projekat čiji je cilj promocija upotrebe drvne biomase kao alternativnog goriva sadašnjim sistemima grijanja, najavljeno je danas na konferenciji za novinare u Administrativnom centru Vlade Republike Srpske.
S namjerom smanjenja uticaja na klimatske promjene u ovim školama postojeći sistemi grijanja biće zamijenjeni kotlovnicama na biomasu, a koordinator klastera za energiju i životnu sredinu u Razvojnom programu UN BiH (UNDP) Goran Vukmir rekao je da je cilj smanjenje emisije štetnih gasova iz trenutnih postrojenja za grijanje, upotreba lokalnih resursa a ne uvoznih, zatim zapošljavanje radne snage u aktivnostima prikupljanja i pripreme biomase, te jeftinije i bolje grijanje.
U prilog ekonomskoj i društvenoj opravdanosti ovog projekta, on je naveo da proračun za ovaj pilot-projekat pokazuje da se sa investicijom od 50.000 evra može ostvariti ušteda na godišnjem nivou za troškove energije i do 20.000 evra, a da kvalitet grijanja bude bolji.
Ispred Vlade Republike Srpske, Ministarstvo prosvjete i kulture potpisalo je 1. marta 2011. godine Memorandum o razumijevanju sa UNDP-om, a resorni ministar Anton Kasipović rekao je da je ovaj projekat veoma važan s apekta razvijanja svjesti o izboru energenata i uticaja na klimu.
“Prve konkretne korake višegodišnjeg rada imaćemo već na ovogodišnjem ljetnjem raspustu u školama u kojima je sve pripremljeno za zamjenu kotlovnica i jedan novi način grijanja. Veoma nam je važno da smanjimo troškove grijanja, edukacija djece i menadžmenta škole, kao i da napravimo uštede i kvalitetan iskorak kada je riječ o ekologiji”, rekao je Kasipović.
On je dodao da je veoma važan i udžbenik “Energija i okolina”, koji je preveden i prilagođen za ovdašnje potrebe, a koji je nastao u okviru sličnog projekta u Norveškoj.
Ministar za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju Srebrenka Golić navela je da se realizacijom ovog projekta koji je usmjeren na stvaranje uslova za korišćenje obnovljivih izvora energije smanjuju efekti klimatskih promjena, ugljen-dioksida u vazduhu, a drvna masa se koristi kao gorivo koje ne utiče negativno na zagađenje vazduha i klimatske promjene.
Ministar industrije, energetike i rudarstva Željko Kovačević rekao je da je učešće energije iz obnovljivih izvora u bruto finalnoj potrošnji u Srpskoj prošle godine iznosilo oko 30 odsto, a očekuje se da do 2020. godine iznosi 36 odsto.
On je dodao da su okvirni ciljevi uredbe o proizvodnji i potrošnji energije iz obnovljivih izvora energije, koju je Vlada Srpske donijela, kada je riječ o proizvodnji električne energije iz biomase do 2020. godine predviđa proizvodnju od 56,38 gigavat-časova.
Kovačević je istakao da najveće učešće biomase očekuju na polju dobijanja toplotne energije i to proizvodnju 2.528 gigavat-časova do 2020. godine.
“Na osnovu rezultata analize postojećeg stanja akcenat je stavljen na korišćenje sječke i peleta što uz provođenje mjera energetske efikasnosti može znatno povećati stepen iskorišćenja energije iz biomase uz povećanje učešća energije iz obnovljivih izvora u odnosu na finalnu potrošnju energije u Republici Srpskoj”, rekao je Kovačević.
Projekat “Zapošljavanje i sigurno snabdijevanje energijom korištenjem biomase u BiH” vrijednosti od milion dolara, finansira Globalni fond za životnu sredinu, a provodi ga UNDP. Srna