BIJELJINA – Nakon izgradnje drinskog nasipa u dužini od 34 kilometra od Glogovca do ušća Drine u Savu, Semberija će biti u potpunosti zaštićena od poplava.
Ako eksproprijacija zemljišta bude realizovana planiranom dinamikom, radovi bi mogli početi u avgustu. Projekat, vrijedan 13,8 miliona dolara, biće finansiran iz kredita Svjetske banke.
Izgradnja Drinskog nasipa, koji je strateški projekat zaštite od voda, u prvoj fazi trebalo bi da počne uz donji tok rijeke Јanje i nastavi uz Drinu u dužini 4,6 kilometara. U toku je izbor izvođača radova i dogovori sa mještanima koji zahtijevaju da se izmijeni trasa, jer ide preko njihovih oranica. Ipak, svi su saglasni da je nasip spas za Semberiju jer su godinama trpjeli štetu od poplava.
Mještani koji se još nisu oporavili od poplava iz 2014, znaju da će nakon izgradnje nasipa njihova imovina konačno biti zaštićena.
Projektovana trasa nasipa garantuje sigurnost i trajnu zaštitu od velikih voda, tvrde projektanti, a odobrena je i od eksperata Svjetske banke.
“Svaka druga praksa koja bi značila pomjeranje gradnje na obalama značila bi nesigurno rješenje koje ni jedan projektant ne bi preporučio”, ističe Nedeljko Sudar, direktor Zavoda za vodoprivredu.
Izvođač radova za prvu fazu izgradnje trebalo je da bude izabran 25. maja, ali je rok prolongiran do 2.jula kako bi se postigao dogovor sa mještanima.
Mihajlo Stevanović, koordinator na projektu, ističe da je ovo je jedinstvena prilika da se izgradi ovaj nasip jer su, kako kaže, povoljni kreditni uslovi – otplata je na 25 godina i 5 odina grejs perioda, sa niskom kamatom koja se kreće oko 1%.
“Takva prilika se ne propušta”, kaže Stevanović.
Procjenjuje se da u naseljima duž rijeke živi više od 100.000 stanovnika, a 20.000 trpi direktnu ekonomsku štetu od poplava. Evidentno je, kažu stručnjaci, da vremena za dalje čekanje nema – objekat se mora graditi jer prognoze su takve da možemo očekivati veće poplavne talase, znatno veće od onih u bliskoj prošlosti. RTRS